Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Piyanist Fazıl Say Başkentte

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2009 - 23:32Son Güncelleme : 18 Aralık 2009 - 11:22

  Piyanist ve besteci Fazıl Say, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Başkentli sanatseverlerle buluştu.

   Fazıl Say, Bilkent senfoni orkestrası eşliğinde Mozart'ın ''12. Piyano Konçertosu'' ve Janacek'in '' 1.X.1905'' başlıklı sonatını yorumladı. Bilkent senfoni orkestrası, konserde UNİCEF Marşı '' Lullaby'nin Türkiye'deki ilk seslendirmesini yaptı.

  Bilkent Konser Salonu'ndaki konserde, orkestrayı Şef Işın Metin yönetti. Bu sanat sezonunda ilk kez Ankara'ya konuk olan Fazıl Say, konserde Wolfgang Amadeus Mozart'ın “KV. 414, La Majör 12. Piyano Konçertosu” ile Leos Janacek'in “1.X.1905” başlıklı sonatını seslendirdi.

  UNICEF İÇİN “NİNNİ”

  “UNICEF Türkiye iyi niyet elçisi” sıfatını taşıyan Bilkent Senfoni Orkestrası da konserde UNICEF Marşı “Lullaby-Ninni” yi seslendirdi.

  Eserin seslendirilmesinden önce bir konuşma yapan Işın Metin, orkestranın bir süre önce UNICEF'in iyi niyet elçisi seçildiğini anımsattı. Bu görevlerini en içten şekilde yerine getirmeyi hedeflediklerini belirten Metin, Eserin barkovizyondan dünyanın değişik yerlerindeki çocukların görüntüleri eşliğinde sunulacağını ifade etti.

  Bu görüntüler içinde bazılarının çok üzücü olduğunu ve kötü anları anımsattığını belirten Metin, “Ancak daha farklı ve aydınlık günlere doğru yol alıyoruz. UNICEF ailesinden söz ediyoruz, bu UNICEF ailesi sizlersiniz. Her şey sizin çabalarınızla olacak” dedi.

  Metin, tüm sanatseverleri konserlerde kurulacak stantlardan UNICEF ürünlerini satın alarak, kurulaşa yardım yapmaya çağırdı.

  Bilkent Senfoni Orkestrası, konserde UNICEF Marşı “Lullaby”nin Türkiye'deki ilk seslendirmesini gerçekleştirdi. UNICEF Marşı, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 20. yılı nedeniyle UNICEF Kanada iyi niyet elçisi Steve Barakatt tarafından bestelendi.

  Bilkent Senfoni Orkestrası, konserde ayrıca, Şostakoviç'in “Opus.47, re minör 5. Senfoni”si ile izleyici karşısına çıktı.

  Konseri, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Sait Halman, İsmet İnönü'nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski Yargıcı Rıza Türmen de izledi. Konsere büyük ilgi gösteren sanatseverler, piyanist ve besteci Fazıl Say'ı uzun süre ayakta alkışladı.

  Piyanist ve besteci Fazıl Say, yarın da aynı programla Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Başkentli sanatseverleri selamlayacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı