Dünya Haberleri

  Pistten çıktı ikiye bölündü

  Hürriyet Haber
  23.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dubai’den kalkan Air India Express’e ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Karnataka Eyaleti’ndeki Mangalore Havaalanı’nda pistten çıkarak ormanlık alanda patladı. Kazada alev topuna dönen uçaktaki tümü Hindistan vatandaşı 159 kişi öldü, 7 kişi mucize eseri sağ kaldı.

  KAZADAN İLK FOTOĞRAFLAR

  İŞTE ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV  

  2010 yılının ilk yarısı büyük uçak kazalarına sahne oldu. Onlarca kişinin öldüğü Rusya’daki ve Lübnan’daki uçak kazalarından sonra dün de Türkiye saatiyle 05.00 sularında Hindistan son 14 yılının en büyük uçak kazasını yaşadı. Sırp asıllı İngiliz pilot Z. Glusica’nın kullandığı 6’sı mürettebat 166 kişilik yolcu uçağı Mangalore Havaalanı’na inişe geçtiği sırada tepenin üzerindeki pistten çıkarak ormanlık bir araziye çakıldı. Çarpmanın etkisiyle alevler içinde kalan uçak ikiye bölündü. Alev topuna dönen uçakta tümü Hindistan vatandaşı olan yolculardan 8 kişi kurtuldu. 7 yaşındaki bir çocuk hastanede hayatını kaybetti.

  Teşhis edilemediler

  Yardıma koşan bölge sakinleri gördükleri korkunç manzara karşısında gözyaşlarına boğuldu. Yogish Bhat isimli yetkili “Kazazedelerin akrabaları teşhis için geldi. Ancak cesetler kömür haline gelmiş. Teşhis etmeleri mümkün değil” dedi. Pradeep G. Kotian isimli kazazede dehşet anlarını şöyle anlattı: “Yolculuk iyi başlamıştı. Sonra iniş sırasında büyük bir gürültü duyduk. Uçak ikiye ayrıldı” dedi. Kablolara dolandığını, ama kendisini kurtarmayı başardığını anlatan yolcu Ömer Faruk, “Ellerim, yüzüm ve bacaklarım yandı. 15 dakika sonra ineceğimizi bildiren bir anons duyuldu, içeride duman vardı, uçağın bir şeye çarptığını sanıyorum” dedi. Mayan Kutty isimli kazazede ise hayatının en şanslı gününü yaşadığını söyledi.

  Karakutusu bulunan uçağın kokpitinden herhangi bir teknik hata uyarısının gelmediği açıklandı. Sivil Havacılık Bakanı Praful Patel “Kaza nedenini söylemek için henüz erken. Hava durumu nispeten iyiydi. 2.5 yıllık uçağın teknik sorunu da yok” dedi.

  Piste yabancılardı

  Mangalore Havaalanı’nın bir tepenin üzerinde bulunduğunu söyleyen bazı uzmanlar ise Air India’nın yabancı ülkelerden kiraladığı pilotların uçuş pistini yeteri kadar tanımadığını öne sürdü. Kazada hayatını kaybedenlerin çoğunun Dubai’de çalıştıkları, ailelerini ziyaret için memleketlerine dönmekte olduğu açıklandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı