« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pistorius rakibinden özür diledi

2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda, erkekler 200 metre yarışında dün akşam Brezilyalı Alan Cardoso Oliveira'ya geçilen Güney Afrikalı Oscar Pistorius, rakibini çok uzun protez kullanmakla eleştirdi, ancak daha sonra özür diledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Pistorius bugün yaptığı açıklamada, “Bu Alan'ın anıydı ona saygı duyuyorum. Yorumlarımın zamanlamasından dolayı özür dilerim ama burada tartışılması gereken bir sorun olduğuna inanıyorum” dedi.

Pistorius dün akşamki yarıştan sonra yaptığı açıklamada, “Adil bir yarış olmadı. Yarış yeniden izlendiğinde, 8 metre geriden gelerek nasıl kazandı anlamıyorum. Bu kesinlikle çok saçma” ifadelerini kullanmıştı.

200 metrede 21.45'lik derecesiyle altın madalyanın sahibi olan Oliveira ise “idol” olarak gördüğü Pistorius'un yorumlarından kırıldığını ifade ederek, “Protezlerimin uzunluğu normaldi. Hakemler tüm ölçümleri yapmıştı. Pistorius da bunu çok iyi biliyor” demişti.

Uluslararası Paralimpik Komitesi de, tüm atletlerin protezlerinin yarışlardan önce kontrol edildiğine dikkati çekti.

2004 Atina ve 2008 Pekin Oyunları'nda, 200 metrede altın madalya kazanan Güney Afrikalı atlet Pistorius dün akşamki yarışta, 21.52'lik derecesiyle gümüş madalya kazanmıştı.

Oscar Pistorius, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda erkekler 400 metrede yarışan ve olimpiyatlarda mücadele eden ilk paralimpik sporcu olarak tarihe geçmişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz