« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pistlerde bir Türk bayrağı dalgalanıyor

Bu yılın en önemli gelişmesi, Formula 1 İstanbul Grand Prix’inin isim hakkını alan Petrol Ofisi’nin Formula 1’in bir alt kategorisi olan GP2’de de takım sponsoru olarak uluslararası arenada piste çıkmasıydı. Petrol Ofisi FMS adı altında yarışan takım başarılı sonuçlarla bir Türk markasının isminin uluslararası arenada duyulmasını sağlıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yeni kurulan takım altı ay gibi kısa bir süre içinde yarış birinciliği de kazanarak, Petrol Ofisi’nin ismini tüm dünyaya duyurmayı başardı. Takım önümüzdeki yıl daha büyük hedeflere ulaşmanın planlarını yapıyor.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın bir alt kategorisi olarak görülen GP2 Şampiyonası büyük ilgi gören bir organizasyon. Çünkü Formula 1 yarışları ile aynı pistlerde ve Formula 1 yarışlarından önce düzenlenen bu önemli organizasyonda, tüm dünyanın gözü buradaki takımların ve pilotların üzerinde oluyor. Akaryakıt ve madeni yağ sektörünün lideri olan Petrol Ofisi, Renault Takımı’nın başarılı İtalyan pilotu Giancarlo Fisichella’nın sahibi olduğu FMS Takımı’na sponsor olarak bu önemli organizasyonda Türk bayrağını dalgalandırıyor. Takım Petrol Ofisi FMS olarak tüm yarışlarda anılıyor ve üstelik bu takımın içinde bir Türk pilot Jason Tahincioğlu da boy gösteriyor.

HİKAYE NASIL BAŞLADI

GP2’da yarışan ve daha ilk yılında başarılı sonuçlara imza atmaya başlayan "Petrol Ofisi FMS Team" uluslararası arenada yer alıyor ve başarılı sonuçlara imza atıyor. Türkiye algısını güçlendirmek ve uluslararası söylemini pekiştirmek inancıyla Türkiye’nin güçlü lider markası Petrol Ofisi, İstanbul’da düzenlenecek bu uluslararası oluşumda, /images/100/0x0/55eb4e90f018fbb8f8b8cbea"Formula 1 Petrol Ofisi Turkish Grand Prix" olarak yer alacağını 5 Ocak 2006 tarihinde kamuoyuna duyurmuştu. Bu sponsorlukla Türkiye’nin uluslararası etkinliğini artıran bir sosyal sorumluluk üstlenen Petrol Ofisi, GP2’de de takım sponsoru olarak uluslararası motorsporlarındaki atılımlarına bir yenisini daha eklemiş oldu. 14 Şubat 2006 tarihinde tüm dünyaya açıklanan bu dev oluşum daha ilk gününde büyük ilgi gördü.

Petrol Ofisi Genel Müdürü Jan Nahum bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Petrol Ofisi FMS Team ve F1 organizasyonu arasındaki sinerji fırsatı, Türkiye’nin ’çağdaş, dinamik ve atak’ yüzünün uluslararası tanıtımı açısından yepyeni bir platform yarattı. Petrol Ofisi, Formula 1’in bir alt kategorisi GP2’da takım sponsoru olarak uluslararası motorsporlarında ikinci adımını atmış oldu. Türk pilot Jason Tahincioğlu, Petrol Ofisi sponsorluğunda ülkemizin uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak. Petrol Ofisi akaryakıt dağıtımında sınırları zorlayan ve ilklere imza atan atılımını sürdürmektedir. Petrol Ofisi-Formula 1-GP2 birlikteliği ’Ürün,Altyapı,Hizmet’ konularında Petrol Ofisi’ni yeni sınırlara taşıyacak ve bu dalda bir inovasyon oluşumuna fırsat verecektir."

FISICHELLA’NIN TAKIMI

Petrol Ofisi, 2005 yılını Dünya Markalar Şampiyonu olarak tamamlayan Renault Takımı’nın İtalyan pilotu Giancarlo Fisichella’nın ortak olduğu takıma sponsor olarak önemli bir işi daha başardı. Çünkü Giancarlo Fisichella ismi Formula 1’de son dönemlerin en popüler ismi ve Fisichella’nın takımı her zaman daha fazla dikkat çekiyor. Petrol Ofisi ile yapılan işbirliği hakkında bir açıklama yapan Giancarlo Fisichella ise işbirliği ile ilgili şunları söylemişti: "Formula 1 Turkish Grand Prix’ine sponsor olan Petrol Ofisi, Formula 1’e en yakın teknolojide ve hızda araçların kullanıldığı GP2’de aktif rol alarak çok önemli bir adım atmıştır. GP2, araç teknolojisinin yanı sıra takım çalışmasının ve pilotların yeteneğinin sınandığı bir platformdur."

Ülkemizin adını uluslararası arenada başarıyla temsil eden Jason Tahincioğlu ise birbirinden önemli ve birçoğunun kariyerinde Formula 1’de olan pilotların bulunduğu dev arenada boy gösteriyor. Tahincioğlu bu yıl önemli bir alışma sürecini geride bırakıyor ve buna rağmen önemli sonuçları imza atıyor. İlerleyen dönemlerde Jason Tahincioğlu’nun bu başarısını iyi sonuçlarla desteklemesi bekleniyor. Takım adına yarışan bir diğer pilot olan Giorgio Pantano ise Petrol Ofisi FMS Takımı’nın adını daha henüz yolun başındayken zirveye yazdırmayı başardı.

İlk zafer Fransa’da geldi

GP2 yarışlarında boy göstermeye başlamasının ardından henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Petrol Ofisi FMS Takımı sezonun Fransa ayağında çok önemli bir başarıya imza atarak kürsünün ilk sırasına çıkmayı başardı. ASezonun yedinci ayağının koşulduğu Fransa Grand Prix’sinde Petrol Ofisi FMS Takımı pilotu Giorgio Pantano, podyumun en üst basamağına çıkarak, finiş çizgisini ilk sırada geçmeyi başaran pilot olarak göğsümüzü kabarttı. Fransa Magny Cours Pisti’nde yedinci ayağı koşulan GP2 yarışı, büyük bir heyecan içerisinde geçerken, Petrol Ofisi FMS pilotu Giorgio Pantano, arkasında yer alan Nelson Piquet JR’nin tüm baskılarına en iyi şekilde cevap vererek hatasız bir sürüşle finiş çizgisini birinci olarak geçti.

Bunları da Beğenebilirsiniz