Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pisti biz işletirsek doldururuz

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Türkiye'den çekilmesi gündeme gelen F1 yarışları için Ecclestone'a "pistin işletmesini biz alalım, size de belli bir seyirci garantisi verelim" önerisinde bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yedi yıllık işletme süresi dolan ve İstanbul Park pistinden çekileceği gündeme gelen Formula 1 organizasyonunda Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, yarışların patronu Bernie Ecclestone'a 'işletme ve seyirci garantisi' teklifinde bulundu. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, her iki tarafın da organizasyonun Türkiye'de devam etmesi için istekli olduğunu söyledi. Ancak  Ecclestone'un seyirci ve gelirlerin azlığından memnun olmadığına değinerek İstanbul Park'ın işletmesini de üstlenmeyi ve kendilerine bir seyirci sayısının garanti edileceği teklifinde bulunduklarını kaydetti.

12 AY DOLDURURUZ

Akgül, "Ecclestone da pilotlar da İstanbul'da devam etmek istiyorlar. Ancak organizasyonun pazarlaması yetersiz. Pisti biz işletirsek orayı doldururuz. F1 yönetimi ile belli bir seyirci sayısı üzerine anlaşabilirsek, örneğin onlar 100 bin seyirci ister ve biz 90 bin rakamında kalırsak kalan sayıyı da anlaştığımız belli bir fiyat üzerinden ödemeye hazır olacağımızı da ilettik" diye konuştu. Akgül, Türkiye'deki F1 pazarlama ekibinin Türkiye koşullarını bilmeden bir pazarlama yöntemi seçtiğini ve başarılı olamadığını da dile getirerek, "Biz bu konularda deneyimliyiz. Erzurum'da Dünya Üniversiteler arası kış olimpiyatları Universiade ve Dünya Basketbol Şampiyonası'nda sahayı doldurduk. Onlar da bu teklife sıcak baktılar. Zaten pistin işletmesinden çekilmek istediklerini ilettiler" diye konuştu. Akgül, şu anda İstanbul Park'ın yılın sadece birkaç günü dolduğunu söyleyerek "İşletmeyi alırsak orayı başka motor sporları organizasyonları ile 12 ay doldururuz" dedi. İki taraf arasındaki görüşmelerin haziran sonunda belli olan F1 2012 takvimi öncesinde ay sonunda tekrar yapılarak sonuca ulaşması bekleniyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ise yaptığı açıklamada "Her iki taraf da bu işi çözmeye çalışıyor. Yarış öncesindeki haliyle şimdiki hali arasında yüzde 50 fark var'' diye konuşmuştu. Tahincioğlu konunun 2-3 hafta içinde çözmeleri gerektiğini anlatarak "Takvim taslağı 3 Haziran'da FIA toplantısında görüşülecek. O güne kadar işi bitirmemiş olsak bile en azından bu taslağa girmeliyiz. Görüşmeler sonra da devam edebilir'' demişti.

Teklif 20 milyon doları buluyor

Akgül, Formula 1 organizasyonuna Türkiye'nin yılda 13.5 milyon TL ödediğini Ecclestone'un ise 26 milyon dolar istediğini söyleyerek "F1'in İstanbul'dan gitmesini en çok biz istemiyoruz. Ancak hiçbir Avrupa ülkesinden almadıkları bu rakamı vermeyi de kabul etmiyoruz. Ecclestone'a bu görüşlerimizi ilettik. 13.5 milyon dolar vermeye devam edelim, bunun üzerine seyirci, reklam ve yayın gelirlerini de siz alın dedik. Tüm bunlarla rakam zaten 20 milyon dolar seviyesine çıkıyor. Ecclestone bu konuya sıcak baktı. Bu görüşmemizin ilk raunduydu. Çok memnun ayrıldı görüşmeden. İkinci bir görüşme yapıp sonuca bağlayacağız" şeklinde konuştu


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler