Dünya Haberleri

  Pişmanlık dini bir kavramdır

  Muammer ELVEREN/PARİS
  11.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dün yaptığı Cezayir ziyareti sırasında El Vatan ve El Haber gazetelerine konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa’nın 50 yıl önce Cezayir’de yaptığı soykırım için özür dilemeyi reddetti.

  Gençlerin liderlerden, geçmişin hataları yüzünden göğüslerini dövmelerini beklemediğini belirterek, "Akdeniz’in her iki tarafından gençler, geçmişten ziyade geleceğe bakıyorlar ve somut şeyler istiyorlar" dedi. Sarkozy, Cezayir’in sömürge olduğu 132 yıllık dönemde birçok adaletsizlik olduğunu, acılar çekildiğini kabul ederek, "erçeklerin kabul edilmesi taraftarıyım, ancak dini bir nosyon olan pişmanlığın, devletler arası ilişkilerde yer almasına karşıyım" dedi.

  Ziyaretinde "Akdeniz Birliği" önerisini de masaya koyan Sarkozy, Cezayir’in bölge güvenliği için yapacağı çalışmaları güçlendirmek için askeri işbirliğine açık olduklarını ve gerekirse Cezayir’e silah satabileceklerini söyledi.

  Cezayir, dostluk anlaşması imzalanmadan önce, 1954-1962 yılları arasındaki bağımsızlık savaşı sırasında Fransız askerlerinin işlediği ileri sürülen soykırım ve işkence için Paris’in özür dilemesini talep ediyor. Bu isteği, Sarkozy’yi ağırlayan Cezayir Devlet Başkanı Aziz Buteflika da birkaç kez dile getirmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı