Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pişmanlığın perde arkası

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.01.1999 - 00:01

  Çiller, Erez'in hükümeti kurma aşamasına geldiğini görünce, arkadaşlarına ‘‘Keşke Ecevit'in başbakanlığını kabul etseydik’’ dedi. Ardından, yakın kurmayı Bekir Aksoy'u, Ecevit'in gölgesi Hüsamettin Özkan'a yolladı. Ecevit'e başbakanlık önerisine uzanan pazarlık süreci böyle başladı.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in sürpriz bir dönüş yaparak, DSP Lideri Bülent Ecevit'in başkanlığında bir azınlık hükümeti için destek aramasının altındaki ‘pazarlık’ ortaya çıktı.

  Çiller planını, kurmayı Bekir Aksoy'u, Ecevit'in yakın çalışma arkadaşı Hüsamettin Özkan'a göndererek başlattı. Hürriyet'in aldığı bilgilere göre, Çiller'in DSP ve ANAP kurmayları ile başlattığı pazarlık süreci şöyle gerçekleşti:

  Çiller, Erez'in hükümeti kurma aşamasına geldiğini görünce, kurmaylarını topladı ve ‘‘Keşke Ecevit'i Başbakan yapsaydık’’ diyerek, pişmanlığını dile getirdi. Çiller, Erez'in hedefinin kendisi olduğunu belirterek, önünü kesmeleri gerektiğini belirtti.

  Çiller, bu amaçla Çorum Milletvekili Bekir Aksoy'u elçi olarak görevlendirdi ve DSP'ye gönderdi.

  Aksoy da Ecevit'in sağ kolu durumundaki Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'la görüşerek, ‘‘Erez'den desteğinizi çekin, Ecevit'i başbakan yapmaya hazırız’’ mesajını iletti. Özkan da durumu Ecevit'e iletti.

  Ecevit, Çiller'in önerisini sıcak karşıladığını bildirdi ve ‘‘Cumhurbaşkanı uygun görürse hazırız’’ dedi.

  Bu arada Çiller aracılar vasıtasıyla Yılmaz'ın bir yakın kurmayı ile temasa geçti. DYP'liler bu görüşmelerinde, ‘‘Erez, liderleri devre dışı bırakarak merkez sağın başına oynuyor’’ görüşünü dile getirdi. ANAP'tan da ‘‘DSP azınlık hükümetini destekleriz’’ yanıtı alındı.

  Bu aşamada ANAP-DYP arasında Yılmaz hakkındaki yüce divanlık soruşturma konuları masaya yatırıldı. DYP, soruşturmaları reddedeceğini ANAP'a iletti.

  DYP liderinin yoğun trafiği de bu aşamadan sonra başladı.

  EREZ'İN GÖREVLENDİRİLMESİ

  Çiller kurmaylarına da Erez'le ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Erez'in görevlendirilmesi özel bir amaçla yapılmıştır. Maksat, siyasetten ve DYP'nin başından beni uzaklaştırmaktır. Erez, partide çatlak yaratarak, DYP'yi dağıtmak ve beni yok etmek istiyor. Erez'e görev verilmesinin altında beni yok etmek isteyen çevrelerin intikam duygusu yatıyor. Bunları görebiliyorum. Ecevit'e görev verilmesini sağlarsak, Erez de kendi siyaset satrancında yenilir.’’

  ANAP BAKAN VERMESİN

  Önceki günkü Başkanlık Divanı'nda da bu görüşleri dile getiren Çiller, DSP Lideri Ecevit'e, siyaset adamı olarak güvendiğini ve başbakanlığına şahsen itirazı bulunmadığını söyledi. Sol bir partinin azınlık hükümetini desteklemenin kendileri açısından şu aşamada bir ‘handikap’ teşkil etmeyeceğini savunan Çiller, şöyle devam etti:

  ‘‘CHP ve FP'nin bu hükümete destek vermesi şart değil. Bizim amacımız blok oluşturmak değil. DYP, DSP ve ANAP'ın sayısı bu hükümetin güvenoyu almasına yeter. Bu yüzden CHP ve FP'nin hükümete destek olup olmaması çok da önemli değil. Önemli olan, ülkenin kazasız belasız 18 Nisan seçimlerine götürülmesidir. Biz bu yüzden bu fedakarlığı yaparak Ecevit'i destekliyoruz. Erez, seçimlerin ertelenmesine hazırlanıyor. ‘Reform hükümeti' diyor. Seçimleri iptalin yolları aranıyor.’’

  Çiller, azınlık hükümetinin kurulması halinde, kabineye ‘kesinlikle' bakan vermeyeceklerin belirtirken, ‘‘ANAP da bu kabineye bakan veremez. Bu da bizim şartımız. Aksi halde yıktığımız hükümeti kendimiz yeniden kurmuş ve desteklemiş oluruz’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı