Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pişmanlığa rötuş

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 1999 - 00:01

  Teröristbaşı Öcalan ile Şemdin Sakık'ın Pişmanlık Yasası'ndan yararlanabilecek olması sıkıntı yarattı. İçişleri Bakanlığı, bunu ortadan kaldıracak yeni bir taslak hazırlıyor. Taslak kabul görürse, mevcut tasarı geri çekilecek.

  Öcalan'ın yararlanacağı madde

  Öcalan ve Sakık'ın pişmanlık yasasından yararlanmalarına olanak sağlayan tasarının Geçici Maddesi'nin B fıkrası, şu hükmü getiriyor:

  ‘‘Siyasi ve ideolojik amaçla suç işlemek için TCK'nın 313. maddesine göre kurulmuş teşekkül mensubu olup da, aynı amaçla suç işleyenlerden veya TCK'nın 125 ve 131.maddeleri ile 146 ile 162'inci maddelerinde yazılı suçları işleyenlerden veya 171'inci maddedeki gizli ittifak mensuplarından;

  a-Haklarında son tahkikat yapılmakta olanlar ile verilen mahkûmiyet hükümleri kesinleşenlerden, suçları ile ilgili teşekkül, gizli ittifak, çete veya cemiyeti ve diğer failleri, kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde, davayı görmekte olan veya hükmü veren mahkemeye başvurmak suretiyle açıklayan ve bu açıklamalarının doğruluğu anlaşılmış olanlar hakkında; açıklamanın hüküm kesinleştikten sonra yapılmış olması halinde, hal ve şartlara ve hadisenin hususiyetlerine göre ölüm cezası yerine 20 yıldan, müebbet ağırhapis cezası yerine 15 yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezası verilir.’’

  Hükümetin, Pişmanlık Yasa Tasarısı'nı, hiçbir değişiklik yapmadan yeniden TBMM'ye göndermesi sıkıntı yarattı. İdam cezasının, 20 yıl ağır hapis cezasına çevrilmesine ilişkin hükümden, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile PKK üst düzey yöneticilerinden Şemdin Sakık'ın yararlanabilecek olması, mevcut tasarının yasalaştırılmasını güçleştiriyor. Hükümet, önergelerle TBMM Adalet Komisyonu'nda tasarıyı değiştirmeyi planlıyor. Ancak İçişleri Bakanlığı'nın, ilgili kurumlarla ortak yeni bir taslak hazırladığı öğrenildi. Bu taslak kabul görürse, mevcut tasarı geri çekilecek.

  Hükümet, geçen dönem Öcalan ve Sakık olayı yaşanmadan hazırladığı tasarıyı, hiçbir değişiklik yapmadan Meclis gündemine getirdi. TBMM'de ilgili birimlerin uzmanları tasarıyı incelediklerinde, ölüm cezası alan Öcalan ve Sakık'ın buradaki hükümlerden yararlanacaklarını belirlediler.

  Böylesine kritik bir ortamda Öcalan ve Sakık'ın ölüm cezalarının, 20 yıl ağır hapis cezasına çevrilmesine yol açabilecek bir değişikliğin sıkıntı yaratacağı, hükümete iletildi. İçişleri Bakanlığı ile de bağlantı kurularak, bu tasarının değiştirilmesi istendi. İçişleri Bakanlığı, başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere ilgili birimlerle ortak bir çalışma yaptığını, yeni bir Pişmanlık Yasa Taslağı hazırladığını TBMM'ye iletti. İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı bu taslağın, hükümette kabul görmesi durumunda mevcut tasarı geri çekilecek.

  Başbakan Bülent Ecevit, dün pişmanlık tasarısının, ‘kritik bir dönemde bulunulduğu ve MHP’nin tepkisi yüzünden ertelendiğine' ilişkin haberleri yalanladı. MHP'nin, bu konuda kendilerine herhangi bir teklifte bulunmadığını kaydeden Ecevit, ‘‘Geri çekmek veya ertelemek gibi bir durum sözkonusu değil. Bu tasarı, TBMM tatile girmeden çıkarılması planlanan tasarılar arasında yer alıyor’’ dedi.

  Tasarının Geçici Maddesi'nin B fıkrasının birinci bendi, Öcalan ve Sakık'ın Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmalarına olanak sağlıyor. Tasarının aynen yasalaşması durumunda Öcalan ve Sakık'ın, yasa çıktıktan sonra 3 ay içinde başvurmaları durumunda, ölüm cezasından kurtulmaları sözkonusu olabilecek. Böyle bir durumda verdikleri bilgilerle çetenin çökertilmesine olanak sağladıkları halinde ölüm cezaları, 20 yıl ağır hapis cezasına çevrilebilecek.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı