Dünya Haberleri

  Pis bir olayı sona erdirdik

  Hürriyet Haber
  18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ı gönderen İtalya bir yandan büyük bir beladan kurtulduğuna sevinirken öte yandan da Apo'nun tamamen kendi iradesi ve hür seçimiyle ülke dışına çıktığını vurgulayarak uluslararası planda yıpranan prestijini kurtarmaya çalışıyor.

  Apo'nun İtalya'dan ayrılmasıyla ilgili hükümetin bakışını en net biçimde Dışişleri Bakanı Lamberto Dini dile getirdi. Dini ‘‘Pis bir olay sona erdi. İtalyan hükümeti üzerine düşeni hukuk çerçevesinde yerine getirdi, hata yapmadı. Öcalan tamamen kendi isteğiyle, kendi bulduğu bir istikamete gitti. İtalya pazarlık yapmadı. Rotayı Öcalan çizdi, koordinatları Başbakanlık sürdürdü. İade edilmeden ve siyasi sığınma hakkı tanınmadan olayı çözdüğümüz için sevinçliyim’’ dedi.

  Apo'nun İtalya'dan ayrılması muhalefeti ayağa kaldırdı. Olayı ‘‘kızıl hükümetin beceriksizliği’’ olarak niteleyen muhalefet partileri uluslararası platformda İtalya'nın bir kez daha sınıfta kaldığını vurguladılar. Muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi sözcüsü Maurizio Gaspari ‘‘Mutlu son pis izleri silmez. Hükümet haftalarca bir haydut ve bir katille pazarlığa oturdu. Apo'nun isteklerine boyun eğdi. İtalya'daki Sol hükümet iflas etmiştir. Güvenliğimiz kalmamıştır. Apo ile birlikte O'nu getiren Ramon Mantovani ve Adalet Bakanı Oliviero Diliberto da Moskova'ya gitseydi’’ diye konuştu.

  Merkez Hıristiyan Demokratlar adına konuşan Parlamento Başkan Yardımcısı Carlo Giovanardi de ‘‘Güle güle Apo. Senin sayende İtalya'daki Sol hükümetin beceriksizliği gözler önüne serildi. İtalya rezil oldu. Ama şimde Apo'nun ardında bıraktığı pisliği kim temizleyecek? Türkiye ile yıldızımızı kim barıştıracak?’’ sorularını gündeme getirdi.

  PİŞMAN DEĞİLİM

  Bu arada Apo'yu Moskova'dan İtalya'ya getiren milletvekili Ramon Mantovani yaptığından hiç pişman olmadığını belirterek ‘‘Yine getiririm’’ dedi. Apo'nun özgür bir insan olduğunu önü süren Mantovani ‘‘Zaten kendisi istediği an İtalya'ya dönebilir, kimse engelleyemez. PKK Başkanı ile ilişkimiz sürecek ve kendisiyle her yerde görüşeceğim’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı