Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Pırlantalar

YILLARIN hakemi... Artık pozisyonları gözleriyle süzmesi lazım... Ama bakıyoruz, sahada süzmesi gerekenleri değil, kendini süzdü, Selçuk Dereli. İki penaltıya pas dedi. Kayserispor’un penaltısını göremedi, Arda’nınkini gördü, ama beyni düdüğe hükmetmedi. Çalmak istemedi herhalde!..

Size oyunu okuyayım... Hani bir şarkı vardır; "Açmam, açamam" diye. Birinci bölümdeki Galatasaray işte bana bu şarkıyı hatırlattı. Sarı kırmızılılar, Kayserili renktaşlarının kanatlarını ve göbeğini açmak için her yolu denedi. Sağ kulvarda Cihan-Sabri ikilisi Toledo’yu geçmek için çeşitli varyasyonlar denedi, olmadı. Sol kanattaki Arda da kendine alan bulamadı. Çizgi ile top arasında sıkıştı kaldı. Kayserililer göbeği de çok güzel kapatmışlardı. Galatasaray o bölgede de oynayacak alan bulamadı. Fakat, o Kayserispor birinci bölümün sonunda öyle bir açık verdi ki, tam verdi. Genç Arda, tıpkı Mlada Boleslav maçında olduğu gibi işi bitiriverdi.

Yelkenler açıldı

Sonrasında, yani ikinci perdede Galatasaray yelkenleri tamamen açtı. Tıpkı bir rüzgar gibi bütün kulvarları kullandı. Galatasaraylı futbolcular adeta kendi kendilerine "yeter artık" diyorlar ve birbiri ardına girdikleri pozisyonları gole çeviriyorlarndı. Mlada Boleslav maçında formsuz olan Tomas’ın dirilişi, Song’un Gökhan’a nefes aldırmaması, Ayhan’ın orta sahadaki direnişi, Mehmet Güven’in üstün yeteneklerini sergilemesi, Orhan ile Arda’nın uyumu ve Sabri’nin savaşçılığı Kayserispor’un kilitlediği kapıyı ardına kadar açtı.

Galatasaray’da şu anda kimi oynatırsa oynat farketmez. Çünkü, hepsi birer pırlanta. Genciyle, orta yaşlısıyla, savaşmayı seven bir topluluk oldu sarı kırmızılılar. "Ben değil biz" diyorlar, kolay kolay pes etmiyorlar. "Kazanmak bizim içimizde" felsefesiyle mücadele ediyorlar. Kayserispor’u farklı mağlup oldu diye sakın küçümsemeyin. Ertuğrul Sağlam hakikaten nefis bir takım yapmış. İlk golü yedikleri dakikaya kadar müthiştiler.

Son sözüm Erik Gerets’e... Maç 70’inci dakikada 4-0 oldu. Oyuncu değişikliklerini o dakikadan sonra yaptı. Henüz kimselerin göremediği genç Oğuz Sabankay’ı son 5 dakikada değil de, daha erken oyuna alsaydın olmaz mıydı. Bu yetenekli genci herkesin doya doya seyretmesini çok isterdim.
X