Ege Haberleri

EGE

  Piriştina'dan siyasete davet

  Hürriyet Haber
  23 Aralık 2014 - 01:21Son Güncelleme : 22 Aralık 2014 - 14:40

  BUCA Belediye Başkanı Levent Piriştina, İzmir Üniversitesi'nde düzenlenen Gençlik ve Siyaset başlıklı söyleşiye konuk oldu ve gençleri siyasetin içinde yer almaya davet etti.  İzmir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen Gençlik ve Siyaset başlıklı söyleşide, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina öğrenciler ile buluştu. Söyleşi öncesi Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ile bir araya gelen Başkan Piriştina, başta kendi Buca Belediyesi olmak üzere İzmir ve Türkiye için gençlerin siyasette neler yapabileceğine dair deneyimlerini ve hedeflerini paylaştı. Söyleşi sonunda Piriştina'ya teşekkür plaketini İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emin Akçaoğlu ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Defne Erzene Bürgin takdim etti.
  Toplumun bugün aşmaya çalıştığı sorunların temelinde eğitimsizlik olduğuna değinen Piriştina, Buca Belediyesi'nde yaptıkları en önemli yatırımların başında eğitim, kültür, spor ve sanat geldiğini belirtti ve "Elbette üniversiteden başarı ile mezun olacaksınız. Ancak önemli olan bir sivil toplum kuruluşu ya da benzeri yapılanma içinde gönüllü olarak aldığınız eğitimi topluma yaymanız" diyerek gençlerden önemli bir istekte bulundu. Eğitim seviyesinin artması ile kent ve ülke yönetimini belirleyen seçim sürecindeki bilincin de artacağına değinen Piriştina, seçilecek kişiyi belirleyecek kriterin hemşeriliği aşarak, eğitimi, vizyonu ve hedefleri ile kenti anlayan, insanı anlayan, insana dokunan, bireyselliktense toplumsal menfaat ve mutluluğu gözetecek siyasetçilere doğru evrilmesi gerektiğini söyledi.
  Türkiye'de gençlere siyasette ne kadar yer verildiğine dair en güncel örneği teşkil ettiğini ifade eden Başkan Piriştina, İzmir'de üniversiteleri barındıran iki büyük ilçenin, Buca ve Bornova'nın genç başkanlara emanet edildiğini hatırlattı ve "Siyasette gençlere yer var. Aldığınız eğitimi halkın yararına işlerde icraata dönüştürmek için siyasete girmekten çekinmeyin" diye konuştu. Geçmiş dönemlerde yaşanan kötü deneyimlerin gençleri siyasetten soğuttuğunu, ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu durumda eğitimli, kültürlü, toplumunu seven, yararlı olmak isteyen, genç, cesur ve ne istediğini bilen siyasetçilere ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Başkan Piriştina, "Görüşünüzün ne taraftan olduğu önemli değil, yeter ki siyasete bulaşın" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı