Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Piramitlerin sırrı çözüldü

  hurriyet.com.tr
  09 Temmuz 2009 - 09:15Son Güncelleme : 09 Temmuz 2009 - 11:30

  Piramitler nasıl inşa edildi? İşin içinde gerçekten uzaylıların parmağı var mı? İşte bu soruların cevabı...

  İŞTE PİRAMİTLERİN SIRRI - VİDEO

  Piramitler nasıl inşa edildi? Bu soru yüzyıllardır bilim adamlarının, tarihçilerinin kafasını kurcalıyor ve herkes bu sırrı öğrenebilmek için uğraşıyor. Uzaylılardan tutun da kayıp kıta Atlantis'in teknoloji olarak çok ileri halkına kadar bir çok teori üretiliyor. Bu teorilerden hiçbiri, birazdan izleyeceğiniz videoda yer alan 3D modelleme kadar ayakları yere basan bir teori değil.

  Mimar Jean-Pierre Houdin tarafından yürütülen ve tamamlanması yıllar süren çalışma sonunda geçtiğimiz hafta Türkiye ofisini açan Dassault Systemes firmasından Mehdi Tayoubi'nin yönettiği ekibin de yardımı ile 3D modellenerek görselleştirilmiş ve analiz edilmiş oldu.

  Videoda izleyeceğiniz 3D modelleme CATIA yazılımı kullanılarak, DS partnerlerinden "Gehry Technologies" tarafından geliştirilen modüller ile yapılmış. Piramidin sırrının merkezini teşkil eden kral odasının analizleri SIMULIA ile yapılmış. Blokların taşınması sırasında çalışacak ekiplerin ergonomi analizleri ve blokların planlanan alan içinde taşınabileceğinin analizleri DELMIA ile gerçekleştirilmiş.

  Bütün bu oluşan projenin herkesin erişimine Web üzerinden 3 boyutlu olarak açılması ise Virtools ürünü ile hayata geçirilmiş.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DÜNYANIN EN İLGİNÇ İCATLARI

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı