Gündem Haberleri

  Pi'nin sırları ve Einstein'ın bilinmeyen dünyası

  Hürriyet Haber
  14.03.2005 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Bütün dünyada böylesine bir fenomen halindeyken matematik tutkunlarının da hiç gündeminden düşmeyen Pi sayısı, 14 Mart Pi Günü’yle giderek daha da uluslararası bir boyuta taşınıyor. Pi Günü’nün 14 mart olarak belirlenmesinin elbette bir nedeni vardır; Pi değeri 3,14... ile başladığı için ve bu rakamlar 3,14’ü, yani üçüncü ayın on dördünü gösterdiği için anlamlı bulunmuş ve üçüncü ayın on dördüncü günü Pi Günü olarak belirlendi.

  Öte yandan başka bir tesadüf daha vardır ki bu da ilgiye değer. 14 Mart 1879 ünlü fizikçi Albert Einstein’ın doğum günü. İzafiyet kuramı teorisiyle tüm dünyada fizik alanında bir devrim yaratan Einstein, özel yaşamıyla da çok konuşulmuş ve bugüne kadar da bu yüzden hiç gündemden düşmedi.

  Ancak 2005 yılı onun özel hayatının konuşulacağı bir yıl olmaktan çok izafiyet teorisinin yüzüncü yılı dolayısıyla anılacağı bir yıl olacak. 1905 yılında geliştirdiği izafiyet teorisiyle tüm dünyada fizik alanında yerleşmiş olan bütün kuralları alt üst eden Einstein’ın doğum yıldönümün Pi Günü’yle çakışıyor.

  Güncel Yayıncılık bu iki konuyla ilgili olarak iki yeni kitap sunuyor okura.

  Bunlardan biri Barry Parker'ın kaleme aldığı Bir Bilim Adamının Tutkuları diğeri de Alfred S. Posamantier ile Ingmar Lehmanna'nın birlikte yazdığı Pi'nin Biyografisi.

  Barış Akalın'ın çevirisiyle okura sunulan Einstein: Bir Bilim Adamının Tutkuları, bu ünlü bilim adamının bilinmeen dünyasını gözler önüne seriyor.
  Parker, Einstein'ın tek tutkusunun fizik değil, felsefe ve matematiği de kapsadığını ve “ikinci büyük aşkı”nın da klasik müzik olduğunu söylüyor; özellikle de Mozart’ın müziği olduğunu dile getiriyor.

  Yazar, Einstein’ın ailesini, çocukluğunda yaşadığı ekonomik problemleri, kız kardeşini, iki karısını, evlilik dışı ilişkilerini ve ilk evliliğinden olan oğlu Hans ile olan bağına da değiniyor.
  Yüzyılın dahisinin karakterinin bir başka büyüleyici yanı da, onun savaş karşıtı duruşuydu. Einstein dünya barışı için tek yolun bir dünya hükümeti kurulmasından geçtiğine inanıyordu. Bu kitapta, onun hümanist fikirlerini ve dünya hükümeti kurma fikrini yayma çalışmalarını da öğreniyoruz.

  Pİ SAYISININ SIRLARI

  Pi'nin Biyografisi'ni ise Handan Eğlence dilimize çevirdi. İnsanlık tarihi boyunca bütün düşünürleri etkileyen, bilim adamlarını büyüleyen bu gizemli akıl almaz pi sayı nedir? Gerçek değeri nasıl ifade ediliyor? Matematikçilir pi’nin değerine nasıl karar veriyorlar? Pi’yi ne tür işlemlerde kullanıyoruz? Eski çağlarda pi’nin değeri nasıl hesaplanıyordu, bugün nasıl hesaplanıyor?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı