Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pınar Selek tahliye edildi

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.12.2000 - 00:01

  Mısır Çarşısı'nda yedi kişinin ölümü ve 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili olarak idam istemiyle yargılanan sosyolog Pınar Selek bu akşam 17:25'te tahliye edildi.

  Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin son olarak verilen bilirkişi raporunda patlamanın LPG tüpünden kaynaklandığının belirtilmesi üzerine, tutuklu sanık Pınar Selek'in avukatı ve babası Alp Selek, 22 Aralık Cuma günü İstanbul 4 No'lu DGM'ye müracaat ederek tahliye talebinde bulunmuştu.

  Talebi inceleyen mahkeme heyeti, ''Hayata Dönüş'' adı verilen operasyonların ardından Ümraniye Cezaevi'nden Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne nakledilen Pınar Selek'in tahliyesini kararlaştırdı. Selek, cezaevindeki işlemlerinin tamamlanmasından sonra içeriye çağırılan annesiyle birlikte buradan çıktı.

  Selek, çıkışta babası Alp Selek, akrabaları, sokak çocukları ve travestilerin de aralarında bulunduğu bir grup tarafından çiçeklerle karşılandı. Çocuklar "Pınar ablamızı çok özledik, onu çok seviyoruz'' diye tezahüratta bulunarak Pınar Selek'e sarıldılar.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pınar Selek, çok karmaşık duygular içerisinde olduğunu ifade ederek, halen yaşadıklarını anlamaya çalıştığını ve bundan sonra daha sakin bir kafayla ne yapacağına karar vereceğini söyledi.

  Selek bir soru üzerine, ölüm oruçlarına destek için 22 gün açlık grevi yaptığını, tahliye nedeniyle eylemi bırakmak zorunda kalacağını belirterek, "Fikirlerini doğru veya yanlış bulursunuz, ama o insanlara yönelik yapılan operasyon doğru değildi" dedi. Selek, ''Türkiye'de onbinlerce siyasi tutuklu var. Bu da bu sorunun şiddetle çözülemeyeceğini gösteriyor. Şiddetle çözülmeye çalışılan herşey daha büyük şiddet doğurur" diye konuştu.

  Selek, daha sonra çocukların sevgi gösterileri arasında ailesiyle birlikte otomobille cezaevinden ayrıldı.

  Pınar kendi yolunu çizecek

  Baba Alp Selek ise yaptığı açıklamada, olayda hiç kimseyi suçlamadıklarını belirterek, ''Şartlar böyleyse bu tür olaylar olur. Türkiye'nin bir adli reforma ihtiyacı var'' diye konuştu.

  Baba Selek, duygularını şöyle ifade etti:

  ''Pınar'ı öpüp, sarılacağım. Davaya devam edeceğiz. Pınar kendisine göre yolunu çizecektir. Araştırmalarına daha rahat devam edebilecektir. Bu alanda insanlığa daha faydalı olacağına inanıyorum. Bu haksızlığı yapanlar vicdanlarında rahatsız olurlarsa belki başkalarının başına da böyle bir şey gelmez. O bile bana yeter.''

  Selek ayrıca, bir grup avukat arkadaşıyla beraber bundan sonra yapılabilecekleri görüşüp bir karara varacaklarını ve gerekirse tazminat davası açabileceklerini de sözlerine ekledi.

  Anne Ayla Selek de, ''Adalete güveniyordum, sonunda oldu. Bayrama kızımla beraber gireceğim için çok mutluyum. Aslında bunu sadece ben çekmedim. Türkiye'de birçok insan çekti. Sonunda doğru olan gerçekleşiyor'' diye konuştu.

  Davanın geçmişi

  Pınar Selek, ilk gününden beri her duruşması 'bomba-tüp gaz tartışması'na sahne olan İstanbul 4 No'lu DGM'deki davada 15 sanıkla birlikte yargılanıyordu.

  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanıkların, Mısır Çarşısı olayının yanısıra Maltepe Askeri Gazinosu ve Küçükyalı 50. Yıl Parkı'na bomba konulması olayları ile Erdal Nayır adlı kişinin öldürülmesi eylemlerine de katıldıkları öne sürülüyor.

  İddianamede, Pınar Selek, TCK'nın 125. maddesi uyarınca, "Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmayı matuf eylemlerde bulunmak" suçundan idam cezasına çaprtırılması talep ediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı