Gündem Haberleri

  Pilot olmak isteyene 2 yıl ödemesiz banka kredisi

  A.A
  18.11.2009 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de bir banka, Türk Hava Kurumu'dan (THK) pilotaj kursu alacaklar için eğitim ve iş bulma süresinin de dahil olduğu 2 yıl ödemesiz kredi uygulaması başlattı.

  Türkiye'de faaliyet gösteren hava yolu şirketlerinin, sektörün büyümesine paralel olarak her geçen yıl artan pilot ihtiyaçlarını ithal pilot çalıştırarak giderdikleri belirtiliyor.

  Sadece THY'nin, yılda 150-200 pilot istihdam ettiği Türkiye'de, sektördeki pilot açığının 5 yıl içinde artması beklenirken, ithal pilot istihdamının önüne geçilmesi için yerli pilot sayısının artırılması gerekiyor.

  Akbank'ın başlattığı kredi uygulaması ile 50 bin avroyu bulan pilotaj kursu ücreti için esnek geri ödeme imkanı sunuyor. Kursu da kapsayan iki yıllık sürenin ardından kredi, 72 ayda geri ödenebiliyor.

  Öte yandan Denizbank, THK'dan eğitim alacak pilot adaylarına yönelik ilk 18 ay boyunca, kredi tutarının sadece yüzde 5'inin ödenebileceği bir kredi fırsatı sundu. Böylece yaklaşık 100 bin TL'yi bulan kredinin geri ödemesi, ilk 18 ay boyunca aylık 280 TL, kalan 54 ayda ise 3 bin 675 TL'lik taksitlerle yapılabiliyor.
  Pilotaj eğitimine katılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 17 yaşını doldurmuş, 35 yaşından gün almamış, en az lise mezunu, orta derecede İngilizce biliyor olmak ve herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.

  Yılda yaklaşık 200 pilotun istihdam edildiği Türkiye'de, ortalama pilot maaşı 5 bin TL'yi buluyor.

  “THK 4 YENİ EĞİTİM UÇAĞI ALACAK”

  THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, Türkkuşu Genel Müdürlüğünün dünya çapında pilotlar yetiştirdiğini ifade etti.

  Ankara'da bulunan uçuş okulundan gelecek yıl İzmir ve İstanbul'a da açmayı planladıklarını belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Türkiye'nin yıllık pilot ihtiyacı 200 civarında. Ancak kendi pilot ihtiyacımızı karşılayacak yerli pilota sahip değiliz. Pilotlarımızın yüzde 30'unun yabancı olduğu tahmin ediliyor. Biz ihtiyacı karşılayacağız ve yabancı pilot miktarı azalacak. Pilotaj eğitimi kontenjanımızı bu yıl için 100'e, seneye de 300'e çıkaracağız. Eğitimler için 4 yeni eğitim uçağı alacağız.”

  Yabancılara pilotaj eğitimi vermek için bazı ülke büyükelçileri ile görüşmelere başladıkları kaydeden Yıldırım, “Biz uluslararası bir uçuş okuluyuz. Bu konuda bölgenin merkezi olmak istiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı