"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Pilates: Mucizevi sağlık ve zinde kalma programı

Adını ilk kez 1920’li yıllarda duyuran ve o dönemde dansçılar arasında çok popüler olan pilates, neredeyse 80 yıl aradan sonra, geçirdiği sakatlığın ardından Madonna’yı yeniden sağlığına kavuşturan teknik olarak bir kez daha gündeme gelmişti.

Ülkemizde de Sezen Aksu gibi ünlü isimlerin tercih ettiği bu rehabilitasyon ve kondüsyon sporu, kişiye özel çalışma programları gerektiren bir egzersiz türü olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Pilates günümüzün yoğun koşullarında sağlıklı ve zinde kalmanın en etkili yollarından biri olarak tanımlanıyor. Ancak uzmanlara göre, bu çalışmalar kesinlikle bir stüdyoda ve uzmanlar eşliğinde yapılmalı... Kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenen çalışma programlarının, donanımlı ortamlarda, bilgiyi doğru uygulayabilme becerisine ve disiplinine sahip eğitmenlerce hayata geçirilmesi gerekiyor. Çünkü, ancak eğitmenler kontrolünde yapılan pilates çalışması kişinin sakatlanma veya hatalı çalışma ihtimalini ortadan kaldırabiliyor. Üstelik Studio Pilates’te eğitmenlik yapan Murat Erdem’e göre, yer egzersizleri pilates alet gruplarıyla desteklenmezse, pilatesin tam olarak hedefine ulaşması mümkün değil.

Peki, pilates nasıl çalışıyor? "Bütün kas gruplarına yönelik hareketlerin yapılabildiği, fizik tedavi prensipleri temel alınarak yaratılmış, zorluk seviyeleri ise yaylarla belirlenmiş Reformer, Trapez ve Chair adlı üç aletle çalışılır" diye anlatıyor Murat hoca... Tam konsantrasyon ve doğru nefes kullanımının da çalışmanın temel prensibini oluşturduğunu belirtiyor: "Kişinin kendi bedenine odaklanarak farkındalığını oluşturmasını hedefleyen çalışmada (power house olarak tanımlanıyor), doğru nefes alma ve beli çok iyi kontrol etme zorunluluğu var".

Power house bölgesi, karın kaslarının olduğu bölge olarak tanımlanıyor. Bu bölgede vücudumuzu hareket ettiren kasların dışında, omurgayı çevreleyen ve omurganın sabitlenmesini sağlayan kaslar da bulunuyor: "Doğru nefes tekniği, tam konsantrasyon ve çalıştırılan bölgeye odaklanma ile egzersizlerin doğru yapılması, pilatesi amacına ulaştırır. Kişi, çalışmalar sonucunda bedenini daha iyi tanır, kontrol eder ve artık bedenine hükmeder."

Pilates ne kazandırır

Pilatesin hedefine ulaşabilmesi için en önemli unsur, doğru eğitmenlerle çalışmaktan geçiyor. Eğitmen bu işin temeli... Joseph Pilates’in "Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten daha iyidir" sözü de bunu kanıtlıyor.

Pilates sırasında, power house olarak tanımlanan karın bölgesine odaklanılarak, karın ile bel kuşağındaki kaslar ve omurgayı çevreleyen, omurganın en büyük destekçisi olan kaslar güçlendirilir. Bu sayede kişi var olan ya da gelecekte sırtında veya belinde oluşabilecek herhangi bir ağrı ve/veya hassasiyeti, duruş ve kullanım bozukluklarına bağlı sakatlanmaları önleyebilir, mevcut sorunlarından bu bölgedeki kasları kuvvetlendirebildiği derecede kurtulur.

Günlük neurobic ipuçları

1 Her yeni güne farklı bir kokuyla uyanın. En sevdiğiniz kokunun yanına her seferinde nane, lavanta, limon kokuları koyun ve uyandığınız andan itibaren onların da kapaklarını açın. Kullandığınız her farklı kokuyla yeni sinir uçlarını da aktive etmiş olacaksınız.

2Gözlerinizi kapayarak duş alın. Bu egzersize şampuanı test etmek ve suyun ısısını duygularınıza göre ayarlamak da dahil. Bu egzersiz beyninizi uyandıracak ve hassaslaşmasını sağlayacak.

3 Dişlerinizi fırçalarken ya da kahvaltı ederken yanlış(!) elinizi kullanın. Beyniniz buna aşırı tepki verecektir. Böylelikle beynin her iki yarısı da çalışacak ve normalde pasif kalmış bölge harekete geçmiş olacak.

4Bilim adamlarına göre beynimiz ortalama 25 farklı tadı tanıyor. Bunun için hiç tatmadığınız yemeklere açık olun. Yeni tarifler beynin duyularını canlandırır.

5Markette kasa sırasında beklerken neler aldığınıza bir göz atın ve fiyatlarını aklınızda tutmaya çalışın. Doğru çözümü kasada ödeme yaptıktan sonra alışveriş fişinizle yeniden destekleyin. Tempo, hareket ve hesaplama, beynin hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

6Günde en az üç kez tanımadığınız insanlarla konuşun.

7Her gün düzenli olarak bilmediğiniz beş yabancı kelimeyi gün içinde ezberlemeye çalışın.

8İşe, arkadaşlarınıza ve spora gitmek için, her gün kullandıklarınızın dışında yeni yollar keşfedin.

9Günlük hayatınızdaki rutinleri değiştirin. Sağda duran çöp kovasını sola, solda duran telefonu sağa alın. Öğle yemeklerine farklı arkadaşlarınızla gidin. Bu beyinde yarattığınız kaosa yaratıcılık kazandıracaktır.

10 Lüks otellerden mi hoşlanıyorsunuz? Bu kez doğanın içinde bir yer keşfetmeye ne dersiniz? Bilinmeyen sesler ve kokular sizi mental olarak meşgul edecek ve her sıra dışı tecrübe bir neurobic egzersiz olarak size geri dönecektir.

PAKETLEYİN

ELLER: Dekoltenin yanı sıra ellerimiz de güneşe maruz kalmaktan ve zararlı UV ışınlarının olumsuzluklarından etkileniyor. Bunu anlamak için elinizin üstüyle kolunuzun iç kısmını karşılaştırabilirsiniz. İşte burada genç kalmış ve erken yaşlanmış cildin farkı belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Zararlı güneş ışınları dolayısıyla kolajen, elastin ve lif üretimi sekteye uğruyor, böylece hücreler zarar görüyor. Bunun en büyük sorumlusu ise pigment üretiminin kontrolden çıkmasına neden olan güneş... Bunun sonucunda da ellerimizin üzerinde en çok korktuğumuz yaşlılık lekeleri oluşuyor. Bir başka problem de yaşlanmayla birlikte cilt altı dokusunun azalması. Bu koruyucu tabaka olmadan ellerimiz kemikli ve damarlar daha belirgin görünüyor.

Genç görünen eller için düzenli olarak yapmamız gereken, her yıkamanın ardından gliserin ya da hylüronik asit içeren bir nemlendirici el kremi kullanmak. Özellikle kahverengi yosun, lipid oluşumunu destekliyor. Bitki ekstreli el kremlerinin de pigment lekelerini önlediği bir gerçek. Bu arada dışarı çıkmadan önce ellere en az 15 koruma faktörlü el kremi sürmeyi ihmal etmeyin.


Parafin mucizesi

Kurumuş ellerinizin bakımını kozmetik mağazalarında ya da eczanelerde satılan parafin paketleriyle sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama güzellik merkezlerinde de yapılıyor. Eller sıvı parafinin içinde bekletiliyor. Kuruduğunda özel eldiven giyilerek 15 dakika etki etmesi bekleniyor. Parafinin temizlenmesinin ardından ellerinizin ipeksi yumuşaklığını siz de fark edeceksiniz.
X