"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Pilates bandı deyip geçmeyin!

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim görevlisi Dr. Derya Özer Kaya, elastik dirençli egzersiz bantlarının bilinçli kullanılmasını gerektiğini söyledi.

Kaya, rengine göre direnci değişen, tıpkı kum torbaları ve dumbel’lar gibi belli bir dirençle ağırlık oluşturan bu bantların bilimsel kullanımı hakkında, Amerika’da bir akademi bile kurulduğundan söz etti.

KİMİN İÇİN HANGİ RENK

Bej ve sarı renkler hafif direnç, kırmızı ve yeşil renkler orta direnç, mavi ve siyah kuvvetli direnç uyguluyor. Gri ve altın renkler ise ileri düzey kuvvette direnç uyguluyor. Bu renkler daha çok sporcular için uygunken, hafif ve orta direnç verenler kişinin sağlık durumu, yaşı, kas kuvvetine göre özel olarak belirleniyor.

HANGİ PROBLEMLER İÇİN KULLANILIYOR

Boyun, omuz ve kol kompleksi, dirsek, el bileği ve parmaklar, kalça, diz, ayak bileği, bel ve çevre kasların çalıştırılmasında
Yukarıdaki bölgeleri içeren yaralanmaların rehabilitasyonunda veya yaralanma oluşmadan önce bunun önlenmesinde
Kilo vermek, formu korumak, bölgesel kas çalışmaları yapmak veya kas güçlendirmek istendiğinde
Omuz yaralanmaları ve kısmi kas yırtıkları sonrası tedavilerde
Omuz operasyonu geçiren hastaların aktiviteye dönüşü için rehabilitasyonları sırasında
Kronik boyun, sırt ve bel ağrılı hastaların rehabilitasyonunda
Diz ve ayak bileği yaralanmaları veya cerrahi sonrası rehabilitasyonları sırasında

Güzel bir gülümseme için ‘bonding’

Diş estetiği, gelişen yeni teknolojilerle birlikte giderek önem kazanıyor. Bu alandaki son teknolojilerden biri de “bonding”. Bu sistemde sağlıklı diş dokularını kesmeye, kaplamaya ve hatta genellikle anesteziye bile gerek kalmadan dişlerin renklerini ve boyutlarını düzeltmek, aralıkları kapatmak; doğal ve estetik bir gülüş yaratmak mümkün oluyor.

Diş hekimlerini ne zaman ziyaret ediyoruz? Genellikle bir problem ortaya çıktığında... Hâl böyle olunca, estetik diş hekimliği konusunda yeterince bilgi sahibi olamıyoruz.
Ancak estetik problemler bizi bu konuda detaylı bilgi sahibi yapıyor. Diş Hekimi Engin Taviloğlu, “Hastaların istekleri doğrultusunda görsel malzemelerle, modellerle ve ileride yapmayı planladığımız estetik tedavinin benzerini geçici pratik restorasyonlar ile oluşturarak aynı seansta nasıl yeni bir gülüş tasarlayacağımızı orijinaline en yakın üç boyutlu haliyle gösterebiliyoruz” diyor.

DİŞLERİ KESTİRMEDEN ÖNCE BİR DÜŞÜNÜN

Diş estetiği alanında sıkça duymaya başladığımız “bonding”, sağlam diş dokularına fazla zarar vermeden estetik sonuçlar almaya olanak sağlıyor. Taviloğlu, uygulamayla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: “Diş renginde dolgular yaparken kullandığımız kompozit adlı malzemeler ve bunları dişlerin eksik kısımlarına yapıştırmamızı sağlayan ara bağlayıcılar her geçen gün yenileniyor, kaliteleri artıyor. Kompozitler ile yaptığımız restorasyonları genellikle tek seansta bitirmek mümkün. Ayrıca doğal diş dokuları tüm katmanları ile taklit edilebiliyor.”

Bu sabun cildi besliyor

Nestidante sabunları, içeriğinde kullanılan zeytin yağı, badem yağı ve fındık yağları sayesinde cildi besleyip nemlendirirken, hoş aromalarıyla da ruhunuza hitap ediyor. “Peach and Melon” da bu çeşitlerden biri... Şeftali ve kavun aromalı ürün, cildi rahatlatıyor, yumuşatıyor ve mis gibi kokusuyla sizi ferahlatıyor.

Gençliğin ışıltısı

Cildimizin ışıltısı 40 yaşından itibaren azalmaya başlıyor. Clarins’in “Vital Light” bakımları da bu ışıltıyı geri kazandırmaya yardımcı oluyor. Ancak ürünün tek etkisi cilde sıradan bir ışıltı vermek değil; çünkü daha da ileri giderek cildin gençlik yansıtan derin ışıltısını bulmasına da yardımcı oluyor.

Muz-avokado yüz maskesi

Bu hafta sonunu evde kendinize ayırmaya ne dersiniz? Üstelik ellerinizle hazırlayacağınız bir cilt maskesiyle kendinizi şımartmak için...

İÇİNDEKİLER
1 adet avokado
1 adet ezilmiş muz
1/4 kase sade yoğurt
HAZIRLANIŞI
Avokadonun kabuğunu temizleyin ve etli kısmını bir kasenin içine koyun. Muz ve yoğurdu da ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve sonrasında bir havluyu yüzünüze sarın. Nemli bir küçük havluyu ya da makyaj temizleme pamuklarını göz kapaklarınızın üzerine koyarak 15 dakika dinlenin. Sonrasında ılık suyla yüzünüzü yıkayarak cildinizin üzerinde kurumuş maskeyi iyice arındırın. Duş sonrasında yüzünüze ayrıca losyon ya da krem sürmek zorunda kalmayacağınızı göreceksiniz.

GEÇEN HAFTANIN KAZANANLARI

Gülsen Benderli Elçin Sırmalı Nuray Kızılay Volkan Uz Aslı Altunışık Ferda Gök Zuhal Yıldırım Sevil Çınar Elçin Demirler Nurcan Akpolat

X