Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Piknikçiler, Bebek Parkı’nın kraliçesi Karam’ın ayağını kırdı

Karam üç yıldır Bebek Parkı’nda yaşıyor. Dokuz ay önce hayvansever Şenol Beyoğlu’yla tanışması ile hayatında yeni bir sayfa açıldı.

Beyoğlu, o günden bugüne Karam’ın başına gelen her şeyle ilgileniyor. Zamanla ikisi arasında öyle bir bağ gelişti ki Karam, Şenol Beyoğlu’nu yanında gelen herkesten, hatta karısı ve çocuğundan bile kıskanır hale geldi. Beyoğlu’yla, iki haftadır ayağı kırık olduğu için Pako Kliniği’nde olan Karam’la dostluklarını konuştuk.

Dört yaşındaki Karam, üç yıl önce İstanbul Bebek Parkı civarına yerleşti. Bebek’te yaşayanların sevimli maskotuna dönüştü. Hatta parkta yaşayan köpeklerin kraliçesi ilan edildi. Tekstilci Şenol Beyoğlu (43), Karam’la il kez, dokuz ay önce Bebek parkında Labrodor cinsi köpeği Goldi’yi dolaştırmaya çıktığında karşılaştı. O gün huysuzluğu üzerindeydi Karam’ın. Yanındaki köpeklerle birlikte saldırgan davrandı. "İlk gördüğüm anda dikkatimi çekti" diyor Beyoğlu. "Şimdikinden çok farklıydı. Çok bakımsızdı. Tüyleri ölü ve kabarıktı. Tüylerini temizledim. Bakım yaptım. Bu belki de bana yakınlaşmasının ilk nedeni oldu."

SEVGİSİZ BÜYÜMÜŞ PAYLAŞMAK İSTEMİYOR

Şenol Beyoğlu, Bebek Parkı’ndaki köpeklere her gün yemek götürüyor. Elinden geldiğince ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bu süreçte Karam’la aralarındaki sevgi daha artmış. Üç ay önce kalçasında bir problem oluştuğunu fark edince, Karam’ı parkta bırakmaya kıyamayıp evine götürmüş. "Galiba hata yaptım: Kış mevsimiydi. Ev ortamına çabuk alıştı. İlgimle bana sevgisi iyice arttı. Çevremdeki herkesi kıskanmaya başladı. Karımı, oğlumu ve evdeki köpeğimi bile. Ben evde yokken problem yaşamıyorduk ama eve geldiğimde kimsenin yanıma yaklaşmasını istemiyordu. Köpeğim Goldi bile yaklaşamıyordu. Beş gün sonra tekrar parka bırakmak zorunda kaldım. Birbirimize bu kadar alıştıktan sonra ayrılmamız çok zor oldu."

Karam, Bebek Parkı’na döndükten sonra Şenol Beyoğlu, onunla ilgilenmeye devam etti. Bu sürede Karam’ın Beyoğlu’na sevgisi de giderek arttı. Onu her gece evinin kapısına kadar takip etti. Beyoğlu, gösterdiği sevgi ve ilgi sayesinde Karam’la aralarında böylesine sıcak bir dostluk kurulduğunu, ancak geçmişte ilgi görmediği için Karam’ın bu sevgiyi çevresiyle paylaşmak istemediğini söylüyor.

"Evdeki Labrador cinsi köpeğimi sevgiyle büyüttüm, bu nedenle beni kıskanmaz. Karam çok akıllı bir hayvan. Oğlum onbeş yaşında, caddeden geçirirken elinden tutuyorum ama Karam bir sağa bir sola bakıp öyle geçiyor. Diğer köpeklere göre davranışları da farklı. Erkek köpekler gibi davranıyor. Tuvaletini bile bacağını kaldırarak yapıyor."

AYAĞINI KIRDILAR

Şenol Beyoğlu, yaklaşık 20 gün önce köpeklere yemek vermeye gittiğinde Karam’ın bacağında bir problem olduğunu gördü. Bileği şişti, Beyoğlu’nun dokunmasına izin veriyor ama inliyordu. Çevredekilere sormasına rağmen Karam’a bunu kimin yaptığını bulamadı. Çevreden, hafta sonunda halılarıyla ve tüpleriyle parka piknik yapmaya gelenler diyenler oldu. Hemen veterinere götürdü. Bir hafta boyunca tedavi gören Karam’ın hastalığı bir süre anlaşılmadı, veteriner ödem teşhisi koydu. Karam bu sırada parkta kalmaya devam etti. Ancak bacağındaki şişlik geçmeyince Beyoğlu, Karam’ı bu kez Kuruçeşme’deki Pako Hastanesi’ne götürdü. Burada Karam’ın bacağının iki yerinden kırıldığı anladıldı, ameliyata alındı.

Ameliyattan sonra gördüğümüz Karam’ın sağlık durumu şimdi çok iyi. Artık alçısının çıkmasını ve Bebek Parkı’na geri dönüp arkadaşlarıyla oynamayı bekliyor. Ve şimdiden 1500 YTL’ye ulaşan bakım masrafları için destek olmak isteyenleri...

Şenol Beyoğlu , hergün köpeğiyle ve ailesiyle geldiği Bebek Parkı’nın sahipsizliğinden yana dertli. Önce Karam’ın ayağını kırdılar, geçtiğimiz hafta sonu oğlunun telefonunu ve cüzdanını gasp ettiler. "Pazar günü görüp uyardığım ve beni tehdit eden, ağaçların arasında büyük tuvaletini yapan piknikçiler cabası" diyor. Sabahları ise her köşede akşamdan kalma bira kutuları, kırık cam şişeler ve çöpler var. Bankların etrafı, çöp kutularına rağmen çekirdek kabuğu dolu. Bebek, Beşiktaş Belediyesi sınırları içinde ancak deniz kenarında olduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı.Hakan GENCE

Uzaktan sevmek yetmez

Sokak köpeklerini görüp, vah vah diyenleri sevmiyorum. Hayvanlara karşı daha anlayışlı olunmalı. Bebek Parkı’nda Karam’ın halini görenler üzüldüklerini söyledi. Ama hiç kimse yardım elini uzatmadı. Böyle uzaktan sevgi bana eksik geliyor. Daha anlayışlı olunmasını ve hayvanlara yardım edilmesini bekliyorum. Sokak hayvanlarına acıyanlar keşke evlerindeki yemeklerden biraz getirse, biraz ilgi sevgi gösterse. Sokak köpekleri sizlerden sevgi bekliyor ve size aynı sevgiyle karşılık veriyor.

Kedilerde göz enfeksiyonları

Kedilerde konjunktivit ile birlikte seyreden göz hastalıklarının en sık rastlanan sebeplerinden birisi Feline Herpes Virüs-Tip 1 (FHV-1) olarak bilinen virüsler. Çok yaygın olarak görülen rhinotracheitis hastalığına da yol açan bu virüs, genellikle aşısı olmayan genç kedilerde görülüyor.

FHV-1 enfeksiyonlarının en belirgin rahatsızlıkları konjunktivit ve keratitis (kornea yangısı.) FHV-1’e bağlı göz hastalığı geçiren genç kedilerde genellikle her iki gözde de, bazen berrak bazen de bulanık ama sürekli bir akıntı dikkat çeker. Hemen hemen tüm vakalarda burun akıntısı, hapşırık gibi belirtiler de gözlenir. Ağızda yaralar da oluşabilir. Bir yaşını tamamlamış kedilerde ise belirtiler genellikle tek gözde izlenir ve solunum sistemi ile ilgili semptomlar pek görülmez.

FHV-1, aynı zamanda kornea ülserlerinin de en bilinen sebeplerinden birisi. FHV-1’e bağlı göz ülserleri genellikle çok derin olmaz ancak olaya bakteriler de karışırsa, ülser daha derin ve yaygın bir hale dönüşebilir.

FHV-1’e bağlı göz hastalıkları veteriner hekiminizin kontrolünde kolaylıkla ilaçla tedavi edilebilir. Tedaviye ilave olarak antiviral ilaçlar ve bağışıklık sistemini güçlendiren uygulamaları da sıklıkla öneriliyor.

PAKO PANO

Kara Kız küçücük, şirin mi şirin, simsiyah ve çok güzel bir yavru köpek. Oyuncu ve cana yakın. Tüm aşıları yapıldı. Tekrar sokaklara dönmemesi için ona sevgiyle bakacak bir aile arıyoruz. 0533 3809476

Kızıltoprak’taki apartmanımıza 6 yavrusuyla birlikte bir anne kedi sığındı. Büyüyünce sokakta perişan olmalarını istemediğim için onlara yuva arıyorum. 0216 349 09 95.

Üç haftalık siyah beyaz erkek kedi bebek gözlerinden birini kaybetti, Diğeri de perdeli ve sokakta yaşama şansı yok. 0532 227 18 57.

19 mayıs doğumlu iki erkek kediyi evlat edinmek isteyenler 0532 322 57 83 numaralı telefonu arayabilirler.

Yurtdışından özel olarak getirtilmiş iki Bengal Kedisi, sahiplerinin hevesi geçince hayvanat bahçesine terk edildi. Kafeste çok mutsuzlar 0535 434 74 74.

İşkence gördü, bacağı kırıldı, ameliyat oldu ve iyileşti. Kalıcı bir yuva arıyoruz. 2,5 aylık erkek, 0505 493 75 85.

Üç haftalık annesiz erkek köpeğe çok acil yuva arıyoruz. 0555 422 88 95.

Dalmaçyalı bulundu, sahip arıyoruz 0538 418 92 48.

Çok ciddi bir trafik kazası geçirdi, simdi sağlıklı ama yardım olmadan tuvaletini yapamıyor. Yuva arıyor. 0505 329 31 06.

X