Pierre Cardin markayı satışa çıkardı, Kavurmacı ‘manevi evlat’ kontenjanı istedi

Hülya GÜLER
04.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fransa’nın günümüz modasının gelişmesine öncülük etmiş giyim markalarından Pierre Cardin’in 88 yaşındaki kurucusu Pierre Cardin, markasını 1 milyar Euro’ya satmak istediğini açıkladı. Hiç evlenmeyen ve çocuğu bulunmayan Cardin, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, “Bir kaç yıl sonra burada olmayacağımı biliyorum, yaşarken işi kimin yürüteceğini görmek istiyorum.

Dolayısıyla Pierre Cardin markasını satacağım” dedi. Analistler kurucu Cardin’in 1 milyar Euro fiyat istediği markaya, bunun 5’te biri fiyat biçerek değerinin 200 milyon Euro civarında olduğunu belirtti.

200 milyon Euro’ya alırız

‘Pierre Cardin’i almaya talip olur musunuz’ sorusunu yönelttiğimiz Pierre Cardin’in Türkiye ana lisansörü Aydınlı Grup Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı, “1 milyar Euro çok yüksek bir rakam. Tek başımıza yada bir konsorsiyum ile birlikte bile alamayacağımız kadar yüksek” değerlendirmesini yaptı. Kavurmacı, kısa süre önce Cacharel markasının 9 ülkedeki marka ve üretim haklarını satın aldıklarını hatırlatarak, “Çok memnunuz, kendimizi kiracı değil, mal sahibi gibi hissediyoruz. Pirrre Cardin markasını 200 milyon Euro civarında bir fiyat istenirse alabiliriz” dedi. Kurucu Pierre Cardin’in çocuğu olmadığını sadece yeğenlerinin bulunduğunu hatırlatan Kavurmacı,  “Mösyo Cardin beni manevi evladı gibi görürse, biz markaya talibiz. Pierre Cardin’e kendisi kadar iyi sahip çıkarız” dedi.

100 ürün-100 ülke

Kurcu Cardin, kendi belirlediği fiyatın hesaplamasını şöyle açıkladı: “Giyimden, parfüme, ev tekstilinden, yemek takımına, şişelenmiş sudan, mobilyaya kadar pek çok alanda Pieerre Cardin’in 1000’in üzerinde ürünü var. Her bir ürün ve her ülke için 10 milyon Euro fiyat biçersek, 1 milyar Euro ortaya çıkıyor.”

Dünya çapında 600 lisansörü bulunuyor

FRANSA’nın Asya’ya açılan ilk markalarından biri olan Pierre Cardin, 1949 yılında kuruldu. 1957’de Japonya’da ilk mağazasını açan şirket Çin’deki ilk mağazasını ise 1978 yılında açtı. 450 çalışanı bulunan Pierre Cardin’in dünya çapında 600 lisansörü bulunuyor. Kurucu Pierre Cardin’in Fransa’da sadece bir mağazası bulunuyor. Şirket 2009’da Çin’deki 32 lisanssörünü satmış marka haklarını satmamıştı. Pierre Cardin,  1993 yılından bu yana Aydınlı Grup ile yaptığı lisans sözleşmesi ile Türkiye’de hem üretilip hem de satılıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı