Pideci ve kebapçılar diyetisyen gibi olacak

ANKA
08 Ocak 2011 - 11:26Son Güncelleme : 08 Ocak 2011 - 11:26

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından daha önce düzenlenen manikürcü ve pedikürcü standartlarına ek olarak “dönerci, kebapçı ve pideci” standartları da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Standarda göre, dönerci, pideci ve kebapçılar kullandıkları baharatları, araç, gereç ve ekipmanları çok iyi tanıyarak bir diyetisyen gibi bilgili, tutum davranışlarıyla da örnek olacak.

Dönerci, pideci ve kebapçı standartlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, meslek standartlarının iş yaşamında istihdam edilecek kişilerin sahip olması gereken bilgiyi ortaya koyduğunu belirtti. Palandöken, “Bu dokümanlar özellikleri ile iş yaşamı ve eğitim yaşamı arasında önemli bir köprü işlevi görmektedir. Bu hazırlanan standartlar doğrultusunda gerekli ustalık belgesine sahip olmak için öncelikle dönerci, pideci ve kebapçılarımızın kullandıkları araç, gereç ve ekipmanlarını iyi tanımaları gerekmektedir” dedi.

“BİLGİ VE BECERİ ŞART”

Kullanılacak araç, gereç ve ekipmanın yanında gerekli bilgi ve beceriye de sahip olunması gerektiğini belirten Bendevi Palandöken, “Öncelikle iyi bir usta; kullandığı araç, gereç ve ekipman bilgisine, baharat ve et çeşitleri ile özelliklerini bilecek. Diyet bilgisi, depolama teknikleri bilgisi olacak. Ekip içinde çalışma yeteneği, el becerisi, farklı koku ve tatları ayırt edebilme yeteneği ölçülecek. Gıda güvenliği (HACCP, ISO) ile ilgili kurallar bilgisi, gramaj, porsiyon ve ölçü bilgisi, hamur hazırlama bilgisi, hijyen bilgisi, iletişim yeteneği, ilk yardım bilgisi, İSG bilgisi, işyeri çalışma izlekleri bilgisi, kalite kontrol prensipleri bilgisi, maliyet bileşenleri bilgisi, mesleğe ilişkin yasal düzenlemeler bilgisi, mesleki teknolojik gelişmelere ilişkin bilgi, mesleki terim bilgisi, öğrenme, öğretme ve kendini geliştirme yeteneği, pişirme teknikleri bilgisi, problem çözme yeteneği, standart ürün hazırlama bilgisi, sunum ve temel servis kuralları bilgisi, temel çalışma mevzuatı bilgisi, ürün bilgisi ve zamanı iyi kullanma becerisine sahip olmalıdır” açıklamasını yaptı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı