Philsa Ege'ye damgasını vurdu

Hürriyet Haber
30 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 1998 - 00:01

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın, üretimden satışları 1 trilyon liranın üzerindeki şirketlerin rakamsal verilerini dikkate alarak hazırladığı ‘‘Ege'nin 100 büyük firması’’ listesi, bölge ekonomisinde ağırlığın özel sektöre geçtiğini de ortaya koydu.

Muğla ve Manisa'da faaliyet gösteren firmaları kapsayan çalışmada Ege'nin en büyük kuruluşu Tüpraş geçen yıllarda olduğu gibi birinciliğini korurken, yıllardır ikinci sırada yeralan Petkim'in yerine yerleşen Philsa ‘‘özel sektörün lideri’’ oldu. Ege'nin 100 büyüğünün 1997 yılı üretimden satışlar toplamı yüzde 13 ararken, bilanço kârlılığının reel olarak yüzde 20 azaldığı belirlendi. Bilançoların ‘‘diğer gelirler’’ kalemindeki yüzde 21'lik düşüş de Egeli firmaların rant gelirlerine yüz vermediğini ortaya koydu. EBSO'nun çalışmasına göre geçen yıl 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren 100 büyük firmadan özel sektörün istihdamı yüzde 18 arttı, kamu kesiminde ise yüzde 18'lik gerileme yaşandı. Söz konusu firmaların yarattıkları net katma değer de 271 trilyon lira olarak açıklandı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Kani Aydoğdu, rakamların bölge sanayinin gelişimi açısından tatmin edici olduğunu belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı