Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Philo T. Farnsworth’un 100 yıllık sırrı

  Hürriyet Haber
  21 Ağustos 2006 - 17:31Son Güncelleme : 21 Ağustos 2006 - 17:31

  Philo T. Farnsworth ... TELEVİZYONUN MUCİDİYDİ!

  RADİKAL’in haberiydi ve iyi zamanlama ve iyi gazetecilikti!

  İzin almadım, ama kızmazlar umuyorum, aynen aktarıyorum:

  *

  Kim icat etmişti şu TV'yi?

  Hayatımızda hep varmış gibi davranılan televizyonun görünmez kahramanı Philo T. Farnsworth, üzücü bir karanlıkta yaşadı, çalıştı ve öldü. Bugün sessiz mucidin doğumunun 100'üncü yılı.

  Televizyon hayatımızda en çok yer eden icatlardan biri belki de birincisi ama çok az sayıda insan, bu icadın kimin eseri olduğunu biliyor. Asrın bu-luşunun sahibi 19 Ağustos 1906 doğumlu Philo T. Farnsworth. Doğumunun 100'üncü yılında onun buluşu, yaşamımızı şekillendirmekte giderek daha fazla rol oynasa da kimse onun adını bilmiyor.

  Aslında bu medya merkezli çağda, sadece Farnsworth adının en az Graham Bell ya da Thomas Edison kadar bilinmesi değil, yüzünün de pop ikonları kadar tanınması gerekiyordu. Ancak biz TV'yi sanki insan yapımı bir icat değil doğal bir kaynakmış gibi görme eğilimindeyiz.

  Odadan odaya görüntü nakletti

  Farnsworth ilk başarılı elektronik televizyon gösterimini gerçekleştiren kişiydi. Kendi kendini yetiştiren 21 yaşındaki mütevazı dâhi orta halli laboratuvarında 7 Eylül 1927'de bir görüntüyü odadan odaya nakletmeyi başarmıştı. Bu, Idaho'da 14 yaşında bir köy çocuğuyken hayal ettiği şeydi. Tıpkı radyonun sesi ilettiği gibi havadan görüntüyü iletmeyi aklına koymuştu. 14 yaşında bir gün tarlayı sürerken, şaşkınlıkla şunu fark etti: Görüntü tıpkı tarladaki gibi yatay sıralarda dizilmiş elektronlarla nakledilebilirdi. Bu fikir, onun görüntüyü nakledecek cihaz icat etme yarışında bir adım öne geçmesini sağladı, çünkü diğer mucitler sorunu mekanik sistemlerle çözmeye çalışıyordu.

  Televizyonu bulmak, Farnsworth'a yaşarken de, öldükten sonra da yaramadı. Hayatı boyunca televizyona bir kez çıktı, CBS'in 'Benim Bir Sırrım Var' adlı oyun programına. Programda ünlü konuklar, karşılarındaki ünsüz kişiye sorular yönelterek sırrını ortaya çıkarmaya çalışıyorlardı. Farnsworth ünsüz konumundaydı. Sırrı da 'Ben elektronik televizyonu icat ettim'di. Ünlüler sırrı çözemeyince Farnsworth evine 80 dolar ve bir karton da Winston sigarası götürmeye hak kazandı.

  Farnsworth, 1971'de 64 yaşında öldü. Her zaman arkasında olan karısı Elma Farnsworth, bu yılın başlarında 98 yılında ölene kadar onun tarihte hak ettiği yeri alabilmesi için uğraşmaya devam etti. Çabalarının karşılığını ise ancak 2002 yılında, televizyonun icadının 75'inci yılı nedeniyle yapılan Emmy yayınında aldı.

  Bayan Farnsworth'un 'televizyona çıkan ilk kadın' olarak alkışlandığı gecede Philo T. Farnsworth da ilk kez televizyonun mucidi olarak onurlandırıldı.

  Radikal, 19 ağustos

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı