Gündem Haberleri

  Philips'in yeni televizyonu “Aurea” Türkiye'de

  ANKA
  19.10.2007 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Philips Türkiye ve Orta Doğu Üst Yöneticisi (CEO) Fridus Vest, Gebze'deki fabrikada aydınlatma armatürü için 50 milyon euro yatırım yapacaklarını bildirdi.

  Philips'in yeni televizyonu Aurea'nın tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Vest, her zaman karlılığını artırarak büyümeyi hedefleyen Philips'in büyüme oranının yüzde 7, Türkiye'deki büyüme oranının ise yüzde 20 olduğunu kaydetti.

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vest, Türkiye'de son 5-6 yıldır çok pozitif gelişmeler yaşandığını, ekonomide istikrar sağlandığını, Philips'in de bu istikrardan yararlanarak büyüdüğünü vurguladı.

  Türkiye pazarında son 5 yıldır yüzde 20 büyüme yaşadıklarına değinen Vest, bu sene de yüzde 20'nin altında, ancak yüzde 20'ye yakın bir büyüme yaşanmasını öngördüklerini, 2010 yılına kadar da yüzde 20 büyüme hedefini devam ettireceklerini ifade etti.

  Müşterilerin yaşam kalitesini yükseltecek sağlık ve yaşam bakım ürünlerine odaklandıklarını anlatan Vest, “Aydınlatmada Türkiye'de bir numarayız. Tarihi binaların, Boğaz Köprüsünün aydınlatmasını Philips gerçekleştirdi. Bu ürünler, enerji tasarrufu sağlayan ürünler” dedi.

  Vest, Gebze'deki fabrikada aydınlatma armatürü için 50 milyon avro yatırım yapacaklarını ve fabrikayı genişleteceklerini bildirerek, “Sadece Türkiye pazarı için değil Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Avrupa'ya da buradan ihracat yapılacak” diye konuştu.

  “AUREA'YI İLK ETAPDA 50 SEÇKİN NOKTADA SATACAĞIZ”

  Türk Philips Tüketici Elektroniği Genel Müdürü Atilla Tüfekçi de, “ışığın baştan çıkarıcılığı” konsepti ile tanıtılan Aurea'nın Türkiye'de bugünlerde konuşulan markalaşma için güzel bir örnek olduğunu söyledi.

  Tüfekçi, “Ambilight, 2 yıl önce piyasaya ilk çıktığında özelliği, ışığı TV'nin 2 tarafından duvara yansıtmasıydı. Sonra 3 taraflı ve daha sonra surround denilen 4 taraflı ışık yansıtan ambilight TV'leri piyasaya sunduk. Şimdi de aileye Aurea eklendi. Aurea, Philips Aydınlatma ve Elektronik Grubunun 3 yıllık ortak Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir üründür” dedi.

  Ambilight teknolojisi için Almanya'da bilimsel bir araştırma yapıldığına değinen Tüfekçi, ambilight TV izleyen kişilerde göz ve beyin fonksiyonlarının daha az yorulması gibi etkiler görüldüğünü kaydetti.

  2007'de Avrupa genelinde LCD'lerin yüzde 90, plazmaların yüzde 10 oranında kullanılırken, bu oranın 2008 yılında LCD'de 92, plazmada yüzde 8 olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğine işaret eden Tüfekçi, LCD'de her sene bir numara olmayı hedeflediklerini kaydetti.

  AUREA'NIN SATIŞ FİYATI 12 BİN YTL

  Önümüzdeki 5 yıl içinde Philips'in çevreci ürün ve yeniliklere yaptığı yatırımı iki kat artırarak 1 milyar avroya çıkarmayı hedeflediğini belirten Tüfekçi, “2008 yılı sonuna kadar dünyadaki tüm çalışma yerlerimizin enerji tasarruflu aydınlatma ürünleri ile değiştirilmesi tamamlanacaktır” dedi.

  Philips Eletronik'in Bosch ile süren mevcut dağıtım anlaşmasına ek olarak Siemens ile de dağıtım anlaşması yaptığını, Philips'e ait bayiler ve zincir mağazalar da dahil olmak üzere kontrollü ve yaygın dağıtım yapan 2 bin 500 noktada yer aldıklarını ifade eden Tüfekçi, Aurea'yı ilk etapta 50 seçkin noktada satacaklarını, gelecek yıl maksimum 150 noktada satmayı planladıklarını bildirdi.

  Tüfekçi, gazetecilerin soruları üzerine ise, “Aurea'nın üretimi kolay değil, zaman alıyor. Sene sonuna kadar 500 adet mal bulabilirsek iyi” dedi. Tüfekçi, makyaj hatalarını bile gösteren Aurea'nın satış fiyatının 12 bin YTL olduğunu bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı