Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Philips’in eski CEO’su Vodafone’a başkan oldu

  Dow Jones
  03.02.2011 - 12:24 | Son Güncelleme: 03.02.2011 - 10:24

  İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone Group, Hollanda merkezli elektronik şirketi Philips Electronics’in CEO’su Gerard Kleisterlee‘yi başkan olarak göreve getirdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                       

   

  Vodofone’un önceki CEO’su John Bond, geçen yıl şirketin stratejisinden ve yeni satın alımlar konusundaki kararlarından dolayı, bazı hissedarların tepkisini çekmişti.   

       

  2001’den bu yana Philips’in tıbbi amaçlı kullanılan vücut tarayıcıları, tıraş makineleri ve lamba biriminden sorumlu olarak çalışan Kleisterlee ise 31 Mart’ta emekliye ayrılacak ve 1 Nisan 2011 itibariyle Vodafone’nun başkanı olacak..

   

  64 yaşındaki Alman Kleisterlee, “Başkan olarak Vodafone’nun yönetim kuruluna davet edilmek büyük bir onur ve ayrıcalık. Şirketin bugüne kadarki başarılarını devam ettirmek ve Sör John’un inanılmaz başarılarını sürdürmeyi dört gözle bekliyorum” diye konuştu.

   

  Kleisterlee, Philips’teki görevine ek olarak, Nisan 2009’dan bu yana Mercedes marka otomobillerin üreticisi Daimler’in denetim kurulunda yer alıyor. Bununla birlikte, Kasım 2010’dan bu yana İngiliz Hollanda ortaklığı Royal Dutch Shell ve Aralık 2010’dan bu yana da Dell’in yönetim kurularında bulunuyor.  

   

  Bond, Temmuz 2006’da Vodafone başkanı oldu. Yönetici daha önce,yönetim yetkisi olmayan direktör olarak görev yapmıştı. Şirket sözcüleri, Bond’un göreve geldiği ilk günden bu yana beş yıl içinde emekli olmayı planladığını söyledi.       

   

  Vodafone sözcüsü aynı zamanda, başkan değişikliğinin bir yıldır planlanan bir şey olduğunu söyledi.

   

  Bond, Vodafone’da çalışmadan önce tam 45 yıl boyunca İngiliz banka HSBC’de görev yaptı.

   

  Görev değişikliğiyle ilgili olarak, ne Kleisterlee ne de Bond değerlendirme yaptı.     

   

  *Bu yazı Dow Jones haber ajansının geçtiği "Vodafone Appoints Philips Boss Kleisterlee As Chairman" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                       

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı