Pfizer’de zirvesini Türkiye’den ’üç Ahmet’ kuşattı

Hanife BAŞ
12 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2006 - 21:36

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Ahmet Esen 1 Nisan’dan itibaren Pfizer Çin’in Genel Müdürlüğü görevine atanınca, bölgede ilginç bir görüntü oluştu. Ahmet Genel, Endonezya Pfizer, Ahmet Göksun ise Güney Kore Pfizer’in Genel Müdürlüğünü yürütüyor. Böylece, "Pfizer’in Asya’nın zirvesini Türkiye’den üç Ahmet kuşattı" görüntüsü ortaya çıkıyor.

DÜNYA ilaç devi Pfizer Türkiye, diğer ülkelere yönetici ihraç etmeye devam ediyor. Pfizer bünyesinde 25 üst düzey göreve Türkiye’den yönetici gönderen şirkette, son olarak Türkiye Genel Müdürü Ahmet Esen, Çin’de genel müdürlük görevine atandı. 1 Nisan’da yeni görevine başlayacak olan Esen, daha önce Güney Afrika ve Pakistan’da genel müdürlük görevini yürüttü. Bu atamayla beraber Pfizer’de Asya bölgesinde görev yapan Türk genel müdür sayısı üçe çıktı. Ahmet Genel, Endonezya Pfizer, Ahmet Göksun ise Güney Kore Pfizer’in genel müdürlüğünü yürütüyor. Her üç yöneticinin de isminin Ahmet olması, şirket "Adı Ahmet olmayanlar Uzakdoğu’da yükselemiyor" esprilerine yol açtı.

PFIZER’E LİDER YETİŞTİRİYORUZ: /images/100/0x0/55eb3609f018fbb8f8b291bc

Ahmet Esen, Pfizer’de 26 yıllık deneyimi bulunduğunu ve Çin’de görev yapacak olması nedeniyle çok heyecanlandığını belirterek, "Pfizer Türkiye’de işe başlayıp önemli görevlerde bulunan çok kişi var. Asya’yı neredeyse biz yönetiyoruz. Türkiye, Pfizer için lider yetiştiriyor. Bu şirket bünyesinde böyle biliniyor. Pfizer içinde lider yetiştirdiğimiz için ayrı bir yerimiz var" dedi. Türkiye’de okulların iyi olduğunu, zor ve bilinmeyen bir pazar olması nedeniyle insanların çok iyi yetiştiğine işaret eden Esen, "Anadili İngilizce olan ABD ve İngiltere dışında, şirket bünyesinde uluslararası görevlere en çok atanan yöneticiler Türkler. Hem Türkiye, hem de Pfizer Türkiye iyi insan yetiştiriyor. En fazla uluslararası yöneticiyi biz yetiştiriyoruz. Bu imajı dışarıya vermek çok önemli" diye konuştu.

300 MİLYON DOLARLIK ŞİRKET:

1 Nisan’da yeni görevine başlayacağını ve 300 milyon dolarlık şirketin yönetiminden sorumlu olacağını aktaran Esen, Çin’in gelişmekte olan ülkelerde uzmanlaşmış bir genel müdürün çalışmayı hayal edebileceği en önemli ülke olduğuna değindi. Esen, gelecekte Çin’in dünyanın ikinci büyük ekonomisi olmasının öngörüldüğünü ifade ederek, Çin’in zenginleşmesinin, sağlığa ve eğitime daha fazla para harcaması anlamına geleceğini ve bu gelişmede Pfizer’in yerini alacağını vurguladı.

ASYA’YI BİZ YÖNETİYORUZ:

Ahmet Esen, Asya’yı neredeyse Türkler’in yönettiğini, kendisinin bu bölgede yöneticilik yapan üçüncü Türk olacağını belirterek, şunları söyledi: "Pfizer Türkiye’de göreve başlayıp değişik ülkelerde üst pozisyonlarda çalışan birçok kişi var. Asya dışında, Macaristan Pfizer’in Genel Müdürü bir Türk. Özer Baysal, Afrika Ortadoğu’nun Başkanı. Bülent Atlığ, Asya, Latin Amerika ve Afrika’dan sorumlu üretim lideri. En az on kişi de direktör görevinde. Buna karşılık Türkiye ofisimizde çalışan yabancı yönetici yok. Birçok kişi de yurtdışında çalışıp dönerek deneyimlerini Türkiye’ye aktarıyor."

Yurtdışında değişik kültür ve inançlarla iyi anlaşmak gerekiyor

AHMET
Esen, yurtdışında göreve atanan yöneticilere şu tavsiyelerde bulundu: "Başarılı olmak için çok çalışmak lazım. Ama herkes çok çalışıyor zaten bu nedenle doğru çalışmak gerekiyor. Değişik kültür ve inançlarla çok iyi anlaşmak ve birliktelik kurmak lazım. Bunu zenginlik olarak kabul etmeniz gerekiyor. Siz onlardan, onlar sizden zenginlik alacak."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı