« Hürriyet.com.tr
MENÜ

PFDK'dan küfür ve ırkçılığa ağır ceza

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, müsabakalarda yaşanan çeşitli olaylara ağır yaptırımlar getirdi.

(a.a.)
SON GÜNCELLEME
Federasyonu'nun Beylerbeyi'ndeki tesislerinde gerçekleştirilen ve 5 saat süren Yönetim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yönetim kurulundan yapılan açıklamada, futbol disiplin talimatında değişikliğe gidildiği bildirildi. Federasyon, “Çirkin, kötü tezahürat ve davranışlar” ile “Müsabaka sonucunu etkileme” maddelerini, sert yaptırımlar getirerek yeniden oluşturdu. Buna göre, futbol müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürat yapılması ve davranışlarda bulunulması halinde, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), ilgili kulübe ilk ihlal için 10 ila 250 bin YTL arası para cezası verecek. İhlalin bir başka müsabakada tekrarlanması halinde bu ceza, 25 ila 500 bin YTL arasında olacak. Bu konuda ihlalin üçüncü defa tekrarlanması halinde ise kulübün mevcut puanlarından 3'ü silinecek. Bundan sonra yapılacak her ihlalde puan indirimi devam edecek.

IRKÇILIĞA KARŞI SERT ÖNLEMLER

Yönetim kurulu ayrıca, maçlarda yaşanacak ırkçı hareketlere karşı da sert önlemler aldı.

Buna göre, ırkçılığa ilişkin eylemlerde ilk ihlalde 3, ikincisinde 6 puan silinecek. Kulüp, üçüncü ihlalde ise bir alt lige düşürülecek.

Futbol Federasyonu bünyesinde ayrıca oluşturulacak bir birim, bu madde kapsamına giren ihlalleri yerinde izleyecek. Gerekli gördüğünde ihlale ilişkin görüntüleri inceleyecek, re'sen hareket edip dosyayı oluşturup, disiplin kuruluna sevk edecek.

2 YILLIK ZAMAN AŞIMI KALKTI

Federasyon yönetim kurulu, halen yürürlükte olan Disiplin Talimatı'nın “Hileli ve danışıklı futbol müsabakası” başlıklı 35. maddesi ile “Sair hallerde menfaat” başlıklı 36. maddesini de tek bir başlık altında toplanmasını kararlaştırdı.
“Müsabaka sonucunu etkileme” başlıklı madde, her türlü şikeyi yapan, yaptıran, bunlara aracı olan ya da bu tür eylemlere teşebbüs eden kişi ve kurumlar ile teşvik primine karışanları eşit ve ağır bir şekilde cezalandırmayı öngörüyor. Ayrıca halen yürürlükte olan 2 yıllık soruşturma zaman aşımı süresi de ortadan kaldırıldı. Madde gereğince ihlal yapan kişiler 6 aydan 2 yıla müsabakalardan men cezasıyla cezalandırılacak. Kulüpler ise bir alt lige düşme cezası alacak. Şike veya teşvik bulgusunun, takip eden sezonlarda ortaya çıkması halinde ise ilgili kulübe sadece puan silme cezası uygulanacak.

SAMSUNSPOR-ANKARAGÜCÜ MAÇINA İNCELEME

Futbol Federasyonu yönetim kurulu, şike iddialarını soruşturmak üzere yeni bir kurul oluşturdu.
Bu kurul, federasyonun yönetim kurulunun re'sen verdiği kararla Samsunspor-Ankaragücü maçını inceleyecek. Ayrıca aynı kurul, Malatyaspor'un başvurusu üzerine Gaziantepspor-Malatyaspor maçında Malatyasporlu futbolcular Senkerik, Zdenek, Jiri Homola, Jiri Matek'e yönelik Denizlispor lehine danışıklı oynadıkları yönündeki iddiaları da araştıracak.

Bu arada, daha önce oluşturulan ve Çaykur Rizespor-Denizlispor maçını inceleyen kurul, federasyon yönetim kuruluna hazırladığı raporu iletti.

Yönetim kurulu da rapordaki söz konusu maçta “Şike bulgusuna rastlanmamıştır” görüşü doğrultusunda karar verdi.
Öte yandan, Futbol Federasyonu eski başkanı emekli orgeneral Yılmaz Tokatlı başkanlığındaki inceleme komisyonun diğer üyeleri de belli oldu. Komisyonda Tokatlı ile birlikte Ankara Barosu eski başkanı Avukat Semih Güner ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin Feyzioğlu görev yapacak.

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, özellikle küfür ile ilgili cezaların ağırlaştırılmış olması ile ilgili olarak, “Artık maçlarda küfür mi dinleyeceğiz, yoksa maç mı izleyeceğiz karar vereceğiz. Buna 'Dur' demek lazım. Küfre karşı olan herkesi destekliyoruz” derken, ırkçılıkla ilgili olarak da “FIFA'nın bize göndermiş olduğu bir maddedir. Olduğu gibi biz de talimatlarımıza ekledik” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz