Dünya Haberleri

  Peynirli salata 7 kat daha yağlı

  Hürriyet Haber
  20.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kırmızı et tüketimi kalp hastalığı ve kanser riskini artırmıyor. Hatta yağlı bir peynir bulunan salatanın bir dilim biftekten 7 kat daha fazla yağ içerdiği belirtiliyor.

  İngiltere’de yapılan son araştırmalar kırmızı et tüketiminin kalp hastalığı ve kanser riskini artırmadığını ispatlıyor. Ölçülü bir şekilde tüketildiği sürece sağlığa zarar vermediği kanıtlanan kırmızı et, tersine bazı uzmanlara göre yüksek vitamin ve mineral içeriğiyle özellikle büyüme çağında çok faydalı. İngiliz Beslenme Kurumu’nun yayınladığı son raporda içinde yağlı bir peynir bulunan salatanın bir dilim biftekten ortalama 7 kat daha fazla yağ içerdiği belirtildi. Bugüne kadar yapılan çağrılar sebebiyle son 30 yılda tüketimi ciddi miktarda düşen kırmızı et aslında içeriğinde buluna yağ asitleriyle kalbi koruyor.

  Sucuk, salam zararlı

  Kırmızı et tüketimi ve kansere yakalanma riski arasında da doğrudan bir bağ bulunamadığını belirtilen araştırmada eti çok fazla pişirmenin kanserojen hale getirdiği hatırlatılıyor. Dünya Kanser Araştırmaları Kuruluşu’ndan uzmanlar ise kırmızı et tüketirken aşırıya kaçılmaması, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş kırmızı et ürünlerinden kaçınılması gerektiğini hatırlatıyorlar. Haftada 4 kez, 500 gramdan az tüketilen etin dengeli beslenmeyi sağladığını belirten uzmanlar, pişirme yöntemine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı