Ege Haberleri

EGE

  Peynir satışı düzenlemesine tepki

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)
  01 Ekim 2015 - 16:36Son Güncelleme : 01 Ekim 2015 - 16:36

  MUĞLA Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, ambalajsız peynir satışı konusundaki düzenlemeyle küçük esnafın ve dar gelirli vatandaşın olumsuz etkileneceğini öne sürdü.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak Peynir Tebliği’ne göre, peynir artık ambalajsız satılamayacak. Peynirlerin muhafaza, taşınma ve piyasaya arz süreçlerinde 10 santigrat derecenin altında tutulması zorunlu olacak. Peynir etiketlerinde köy, doğal ve çiftlik peynirleri gibi ifadeler kullanılmayacak. Paketlerin üzerinde üretim tarihi, ’çiğ sütten üretilmiştir’ ifadesi ve ne kadar sürede olgunlaştırıldığı mutlaka görünür şekilde yazılacak.

  Peynir satışı düzenlemesine tepki

  Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, yeni düzenlemeyi eleştirerek "Vatandaşa ’sen şu kadar peynir alacaksın’ diye bir dayatma yapılmış olacak. Bu yeni düzenlemeden en çok küçük esnaf etkilenecek. Vatandaşlar mahalle bakkalından istediği kadar peyniri kestiremeyeceği için kredi kartlarına yüklenerek büyük marketlere yönelecek" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı