ADIYAMAN HABERLERİ

Peygamber Üzümü Hasadı Başladı

IHA
03.09.2015 - 15:07Son Güncelleme :

GÖLBAŞI İLÇESİNDE PEYGAMBER ÜZÜMÜ HASADI BASLADI

IHA

Adıyaman’ın Besni ve Gölbaşı bölgesinde yetişen peygamber üzümü hasadı başladı.
Adıyaman yöresine has olan ve iri taneli peygamber üzümünde hasat zamanı başladı. Genellikle kurutmalık olan peygamber üzümü sergen yapılmaya başlandı. Gölbaşı ilçesinde hasadı başlayan üzüm tanelendikten sonra bağlarda açılan sergende güneşlenmeye bırakılıyor.
Birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilen ve yılda 25 bin ton civarında peygamber üzümü elde ediliyor. Hasadın büyük çoğunluğu Gölbaşı ilçesinden yapılıyor.
Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, peygamber üzümünü ilçede ağırlıklı olarak Belören Beldesinin karşıladığını belirterek, “Belören beldemizin 10 bin dönümlük arazisinin 5 bin dönümü bağ ve halkımızın tamamı bağcılık ile uğraşıyor. Ağustos ayının son haftalarında başlayan üzüm hasadı yaklaşık 15-20 gün sürüyor. Bu süre zarfında kesilen üzümler kurutmalık ve günlük yemelik olarak ayrılıyor. Kurutulan peygamber üzümü ağırlıklı olarak çevre il ve ilçelerde tüketiyor. Biz oda olarak bağcılığa çok önem veriyoruz. Bağcılığın geliştirilmesi için ziraat mühendislerimiz ve üreticilerimiz ile beraber ortak çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Belören Belediye Başkanı Mahmut Turan ise, kendisine ait olan üzüm bağında yıllık olarak 5 ile 6 ton arasında üzüm kestiklerini, kestikleri üzümleri kurutmalık olarak taneleyip kurutup iç ve dış piyasaya sattıklarını söyledi.
Turan, “Beldemizde bulunan halkımızın tamamı bağcılıkla uğraşıyor. Bu aylarda il dışı ve yurt dışından gelen hemşerilerimiz tatillerini bu aylara denk getirip hem tatil yapıyorlar hem üzümlerini kesiyorlar. Bizim buradaki üzümlerimiz doğal olarak yetiştiriliyor, kimyasal ilaç kullanmıyoruz. Kimyasal ilaç kullanmadığımız için bu üzümün tadını diğer üzüm çeşitleri vermiyor. Benim bağımda yıllık 5 ile 6 ton arasında üzüm alıyorum bunun büyük kısmını kurutuyoruz. Kurutma işlemi için kestiğimiz üzüm salkımlarını taneleyip doğal zeytinyağı ve patos ile yağlayıp sergilerin üzerine seriyoruz. Serdiğimiz üzümler 7 ile 10 günde kuruyor. Kuru üzümlerimiz ağırlıklı olarak bölgemizde tüketiliyor. Gölbaşı Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir ve Kaymakamlığımız tarafından her yıl yapılan kuru Peygamber Üzümü Festivali ile tanıtımını yapıyoruz ”dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Peygamber Üzümü Hasadı Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 15 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Peygamber Üzümü Hasadı Başladı haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:23
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:04
  • Akşam
   17:22
  • Yatsı
   18:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı