« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Peugeot Fırsatlar Konvoyu Sivas'ta

Sivas'ta düzenlenen “Peugeot Fırsatlar Konvoyu” etkinliğine katılan Peugeot Sport Türkiye Ralli Takımının pilotu Burcu Çetinkaya, ilgi odağı oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Peugeot Fırsatlar Konvoyu etkinliklerine katılmak üzere Sivas'a gelen Çetinkaya, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi yanındaki alanda sergilenen Peugeot marka araçları tanıttı. “Peugeot 308 CC” marka araca binerek basın mensuplarına poz veren Çetinkaya, etkinliğe katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi ve imzaladığı şapkaları dağıttı.

Çetinkaya, tanıtımın ardından yaptığı açıklamada, co-pilotu Çiçek Güney ile Eurosport Events tarafından düzenlenen Kıtalararası Ralli Şampiyonası'na katılacaklarını ve tüm dünyadaki ilk ve tek bayan ekip olarak Türk Bayraklı otomobilleriyle Peugeot Sport Türkiye adına bu yarışta başarılı olmak için çaba göstereceklerini söyledi.

İstanbul'da yapılan Dünya Ralli Şampiyonası'nda (WRC) Peugeot Sport Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiklerini, en iyi Türk ekibi olarak finiş çizgisine geldiklerini belirten Çetinkaya, aldıkları bu sonuçla dünya 12'incisi olduklarını, kendi sınıflarında “Süper 2000 Otomobiller” arasında da ikinci sırada finişe geldiklerini söyledi.

İtalya'nın Sardunya Adası'nda 4-6 Haziran'da düzenlenen Kıtalararası Ralli Şampiyonası'na en iyi şekilde hazırlandıklarını ifade eden Çetinkaya, hedeflerinin bu şampiyonada puan almak olduğunu ifade ederek, “İlk 8'e girersek puan alabiliyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Yurt dışı serüvenlerinin Sardunya Adaları ile başlayacağını ifade eden Çatinkaya, “Türk bayraklı bir otomobilde iki bayan olarak yarışıyoruz. Katıldığımız şampiyonada tüm dünyada yarışan tek bayan ekibiz. Bu bayan ekibin de Türkiye'den çıkmış olması insanların çok ilgisini çekiyor. Bakıldığı zaman tabi ki başarılı olmak çok önemli. Orada sadece bulunmamız bile Türkiye'yi tanıtmak adına çok önemli. Çünkü tekiz. Tek olduğumuz için de öncelikle Türk bayrağını görüyor insanlar. En çok Türk bayrağına yer veriliyor ve ülkemizi anlatıyoruz, kendimizi anlatıyoruz” diye konuştu.

HER GÜN 10 KİLOMETRE KOŞARAK YARIŞA HAZIRLANIYOR

Yarışlara iyi bir şekilde hazırlandığını anlatan Çetinkaya, her gün 10 kilometre koştuğunu, ayrıca kick-boks yaptığını da kaydetti.

Ralli yapanların yüzde yüzde 99'unun erkek olduğuna işaret eden Çetinkaya, ralli yapmak isteyen gençlere de öğütlerde bulanarak, şunları kaydetti:
“Öncelikle bayanlar 'erkek işi biz yapamayız' diye düşünmesinler. Bu işe yetenekli olduklarını düşünüyorlarsa, kendilerine inanıyorlarsa, mücadeleye hazırlarsa ellerinden geleni arkalarına koymasınlar. Erkekler için ise aynı şekilde tavsiyem küçük yaşta bu işe başlamak gerekiyor. Arkasını bırakmasınlar. Türkiye'de ralli çok kolay ve yaygın değil ama federasyon çalışmaları başladı. Üniversitelerin motor sporları toplulukları eğitimler veriyor. Eğer hayal ediyorlarsa hayallerine ulaşmaya çalışsınlar.”

Peugeot'un Sivas bayisinin sahibi Mehmet Oflaz da, fırsatlar konvoyu etkinliğinde Sivaslılar'a Peugeot'un son model araçlarının tanıtımının yapıldığını kaydetti.

Bu arada, test sürüşlerine katılanlar arasında yapılacak çekilişle bir kişinin “Peugeot 308 CC” kazanacağı da kaydedildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz