Peugeot Citroen Avrupa'da 6 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Hürriyet Haber
26.10.2011 - 17:25 | Son Güncelleme:

Fransız otomotiv şirketi Peugeot Citroen, Avrupa'da 6 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Peugeot Citroen, Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin sonuçlarının ve artan ham madde fiyatlarının bu yıl kazançları üzerinde olumsuz etkisi olacağını, 800 milyon avro tasarruf etmek için 2012 yılında 6 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Açıklamada, işten çıkarılması planlanan 6 bin kişiden bininin imalat bölümünden, geri kalanların ise satış, pazarlama, araştırma ve geliştirme bölümlerinden olacağı belirtildi.

Şirketin, geçen yıl üçüncü çeyrekte 9,47 milyar avro seviyesindeki gelirlerinin bu yıl aynı çeyrekte yüzde 1,6 azalarak 9,31 milyar avro olduğu belirtildi.

Japonya'da Mart ayında meydana gelen deprem, tsunami ve nükleer felaketin yanı sıra rakip firmaların rekabeti yüzünden satış fiyatlarındaki yüksek baskının gelirlerdeki düşüşe yol açtığını bildiren şirket, Japonya'daki felaketin kazançlarına olumsuz etkisinin 300 milyon avro ve artan çelik fiyatları ile ham madde fiyatlarının olumsuz etkisinin 700 milyon avro olacağını tahmin ediyor.

Peugeot Citroen, şirketin “otomotiv bölümünün rekabet edebilirliği ve karlılığını” düzeltmeyi amaçladığını, grubun stratejisinin daha küresel hale gelmek olduğunu bildirdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı