Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Petshop'ta köpeklere eziyet iddiası

  Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA)
  14 Temmuz 2012 - 10:49Son Güncelleme : 14 Temmuz 2012 - 17:54

  Antalya ve Bursa'da yaşanan hayvan eziyetleri vicdansızlıkta son nokta dedirtti. Bursa’nın Osmangazi ilçesi Altıparmak Caddesi’ndeki bir ‘petshop’taki hayvanların aç ve susuz olduğu ihbarı üzerine, polis ekipleri olay yerine geldi. Dışkı yapmaması için hayvanların aç bırakıldığı iddia edilirken, Bursa'da da yine bir petshop sahibi hayvanları 40 derece sıcaklıkta üç gün aç susuz bırakıp gitti.

  Jale Ünsal, hayvanseverlerin şikayeti üzerine Sinan Mahallesi’nde Kuşçular Çarşısı olarak bilinen bölgedeki evcil hayvanların satıldığı mağazaları kontrol ettiğini söyledi. Müşteri gibi girdiği mağazalarda inceleme yaptığını aktaran Ünsal, hijyen açısından yetersiz olan mağazaların bazılarında bir kafeste 4 köpeğin beslendiğini, havanın sıcak olmasına rağmen köpeğin dışkı yapmaması için aç ve susuz bırakıldığını öne sürdü.  

  HAYVANLARA EZİYET  / FOTO GALERİ 

  Denetlemeleri sırasında mağazalarda gözlemledikleri eksikleri fotoğraf makinesiyle görüntülediğini belirten Ünsal, bu işyerleri hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdiğini kaydetti. Ünsal, dilekçesinde evcil hayvan satan mağazaların sık sık denetlenmesi gerektiğini ve hayvanları uygun ortamda barındırmayan mağaza sahiplerinin cezalandırılmasını talep ettiğini belirtti.

  Derneğe çok sayıda şikayet gelmesi üzerine gerçekleştirdiği petshop denetiminde gözlemlediklerini anlatan Antalya Hayvan Dostları Derneği Başkanı Jale Ünsal, şunları kaydetti:

  "Havanın sıcak olmasına rağmen dışkı yapmaması için mağazalardaki köpekler aç, susuz bırakılıyor. Aç ve susuz kalan bir köpek kanlı ishal olmuştu. Yeterince bakımı yapılmayan hasta köpekler vardı. Bazı köpekler sıcak havadan baygın haldeydi. Mağazalardaki kafeslerde birden fazla köpek barınıyor. 4 köpeğin beslendiği kafes var. Mağazadaki kafeslerin en az 60x90 santimetre ebadında olması ve bu kafeste tek köpek beslenmesi gerekiyor. Bu kurala da uyulmuyor. Ayrıca kafesin içinde talaş olmalı ama gazete yerleştirilmiş. Mağazalarda hijyen gözardı edildiği için koku dışarıdan fark edilyor."

  Mağaza sahiplerinin hayvanları sadece kendilerine para kazandıracak ticari bir mal olarak görmemeleri gerektiğini vurgulayan Ünsal, "Mağazalardaki kedi,

   
  ‘BİNLERCE PETSHOP RUHSATSIZ ÇALIŞIYOR’

   

  Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık, “Türkiye genelindeki binlerce petshop tam bir trajedi yaşanıyor.

  Hayvanlar ölünceye kadar çiftleştiriliyor. Bu konuda denetimler yapılmıyor” dedi.

  Merdiven altı kötü koşullarda üretim ve satış yapıldığını söyleyen Çıtırık’ın görüşleri şöyle: “Bu petshopları Orman ve Su İşleri İl Müdürlükleri, belediyeler ve İl Tarım Müdürlüklerinin denetlemesi gerekiyor ancak bu denetimler yapılmıyor.

  Binlerce petşopun yüzde 90’ı ruhsatsız…İstanbul Eminönü’nde ruhsatsız kaçak çalışan petshoplarda satılan hayvanların önemli bir kısmı yurtdışında kaçak getiriliyor.

  Bir valize onlarca hayvanı koyarak getirip Türkiye’de satılıyor.”

    köpek, kuş tüm hayvanların bir canı var. Onlara eziyet edilmemeli. Uygun şartlarda barındırılmalı" diye konuştu.

  AÇ- SUSUZ BIRAKIP TATİLE GİTTİ

  Bursa’nın Osmangazi ilçesi Altıparmak Caddesi’ndeki bir ‘petshop’taki hayvanların aç ve susuz olduğu ihbarı üzerine, polis ekipleri olay yerine geldi.

  İşyeri sahibi Uğur K.’nin tatilde olduğu ve 3 gündür dükkânı açmadığı bilgisi üzerine polis, eski eşine ulaştı. Olay yerine gelen eski eş, polisin de yardımıyla kapıyı açarak hayvanları kurtardı. 40 dereceye ulaşan sıcakta aç ve susuz kalan kedi, köpek, tavşan, kuş ve hamster cinsi farelere su ve yiyecek verildi. Çevredeki vatandaşlar olaya tepki gösterdi. Eski eşin, Uğur K. gelene kadar hayvanları besleyebileceğini söylemesi üzerine, polis tutanak tuttuktan sonra ayrıldı.

  Ünlülerin evcil hayvanları

  ÜNLÜLER DEĞERLENDİRDİ

  Hayvan hakları savunucu olarak bilinen ünlü pop müzik sanatçısı Yonca Evcimik, Petshop'lar hayvanlara yönelik sert tutumları hurriyet.com.tr'ye özel değerlendirdi.

  Yonca Evcimik, "Her yerde her türlü haber geliyor hayvanlara uygulanan işkencelere yönelik. Bizim amacımız Petshop'larda hayvan satışını yasaklamak. Bizim istediğimiz şekilde olması için çalışıyoruz. Bütün bunların yanı sıra yasaklarla cezalarla bir şey yapmaya çalışıyoruz ama insanların vicdanlarına ne demeli" diye konuştu.

  Evcimik ek olarak, "Biz de hayvan hakları savunucaları olarak Meclis'e hayvanları korumaya yönelik yasaların değişmesi talebini iletti. Ancak Meclis şimdi tatile girdi. Dediğim gibi yasalar, cezalarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama önemli olan insanların vicdanları, onlar nasıl temizlenecek hiç bilmiyorum ve sinirleniyorum" dedi.


      

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı