Petrolle gelen dış açık 2.9 milyar dolar

Hürriyet Haber
19 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2000 - 00:01

Dünyanın önde gelen danışmanlık kuruluşlarından Schroder Salomon Smith Barney, petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle, varil başına 10 dolarlık bir artışın, Türkiye'nin dış ticaret dengesinde, 2.9 milyar dolarlık bir maliyet getirdiğini bildirdi.

A.A.'nın Schroder Salomon Smith Barney tarafından yapılan analizden derlediği bilgiye göre, petrol fiyatlarının, varil başına ortalama 10 dolar yükselmesi nedeniyle, petrol ihraç eden ülkeler dışındaki gelişmekte olan ülkeler bundan büyük zarar gördüler.

Analize göre, gelişmekte olan ülkeler, dış ticaret dengelerini etkileyen bu gelişme için önlem arayışına girdiler ve döviz rejimi bu önlemlerin başında geliyor.

Schroder Salomon Smith Barney'e göre, Türkiye ve Macaristan gibi esnek olmayan döviz çıpası rejimi uygulayan ülkeler dışında esnek döviz kuru politikası uygulayan ülkeler ise dış ticaret dengesini düzenleyebilmek açısından petrol krizinde önemli bir ayarlama imkanına sahip bulunuyorlar.

YENİ DÖVİZ REJİMİ

Bu arada analizde, Türkiye'nin gelecek yıl uygulanan program çerçevesinde önemli bir aşamaya gireceği vurgulanırken, halen uygulanmakta olan önceden ilan edilmiş döviz kuru rejiminden, Temmuz 2001'de, döviz kurunu bir ‘‘band içinde’’ esnek bırakmayı amaçlayan yeni bir rejime geçeceği kaydedildi.

Yeni rejimin, enflasyon hedeflemesi sistemine geçişe imkan verecekbir rejim olduğunun vurgulandığı analizde, fakat bununla ilgili önemli detayların henüz belli olmadığı ifade edildi.

Merkez Bankası'nın, bu ay sonuna kadar, gelecek yıl uygulayacağı döviz rejimi konusunda daha detaylı bir açıklama yapabileceğinin belirtildiği analizde, bu yeni yaklaşımla döviz rejiminin, programın anahtarı olmaktan çıkarak, faiz oranlarının belirleyici olacağı kaydedildi.

Analizde, gelecek yıl devreye girecek yeni band sistemi içinde, merkezi bir paritenin oluşturulabiliceği de vurgulandı.

Petrol fiyatı inmek bilmiyor

Petrol fiyatları, son 10 yılın en yüksek değerine yakın bir düzeyde seyrediyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC yetkililerinin, petrol üretimini arttırabileceklerini yeniden ifade etmelerine rağmen, Irak ve Kuveyt arasındaki gerginliğin devam etmesinin de etkisiyle, petrol fiyatları, yüksek değerini koruyor. Körfez petrolünün varili, dün sabah itibarıyla, son 10 yılın en yüksek değeri olan 36 dolara yakın bir düzeyde 35.75 dolardan işlem görürken, Brent türü Kuzey Denizi petrolün varil fiyatı ise 33.98 dolardan işlem görüyor.

Önceki hafta sonunda Viyana'da yapılan OPEC toplantısında, petrol üreten ülkeler üretimin 800 bin varil artırılacağını açıklamıştı. Ancak bu açıklamanın ardından, dünyanın en önemli petrol üreticilerinden biri olan Kuvey'ten bir açıklama yapılarak, OPEC üyelerinin 800 bir varil artırım gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olmadıkları vurgulanmıştı. Batılı gözlemciler de Viyana toplantısı sonrasında öngörülen artışın petrol fiyatlarındaki yükselişi durdurmaya yetmeyeceğini ifade etmişlerdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı