Petrolde teknolojik dönüşüm

19.06.2017 - 14:52 | Son Güncelleme:

DİĞER tüm sektörler kadar petrol ve doğalgaz da teknolojideki hızlı gelişimden nasibini alıyor. Oldukça maliyetli olan petrol arama ve üretim işlerinde artık yeni teknolojiler kullanılarak, son damlasına kadar verimliliğin arttırılması hedefleniyor. Hele hele petrol fiyatlarının düştüğü ve karlılığın azaldığı son yıllarda pek çok şirket için teknolojiyi entegre ederek, daha yüksek verimlilik sağlamak başlıca stratejilerden biri haline geldi.

BP’nin bir açıklamasına göre, teknoloji kanıtlanmış petrol ve doğalgaz rezervlerini üçte iki oranında artırmak için kullanılabilir. Diğer yandan, kaza ve sızıntı riski bulunan bu sektörlerde çığır açacak teknolojik inovasyon ve keşiflerle bu ihtimalleri düşürmek de mümkün olabilir. Örneğin petrolü anında emen ileri teknoloji süngerler, petrol sızıntılarının, özellikle su yüzeyinin altındaki petrolün temizlenmesini sağlayabilir…

DEĞİŞİM YAŞANIYOR
Ekonomilere baktığımızda, son yıllarda teknolojinin her türlü sektörde meydana getirdiği değişimi görmek mümkün. Bir markette ödeme yapmaktan, lazer ameliyata, üretimden, otomotive pek çok alanda yaşanılan değişimi bir düşünün… Hemen aklımıza gelmese de, bu sektörler arasında petrol ve doğalgaz da yer alıyor. Emek yoğun bu sektörlerde artık teknoloji ile birçok işi yapmak mümkün hale geldi. Örneğin, zengin rezervlere sahip olduğundan şüphelenilen alanların sismik testleri kablolar yardımıyla yürütülüyordu. Araştırma için altyapının çok emek yoğun olması gerekiyordu. Ancak artık sensörler, kablosuz iletişim ve bilgisayarlar daha hızlı, daha ucuz ve doğru bir şekilde bu işi yapabiliyor ya da en azından şirketlerin daha ayrıntılı planlamalarına ve gereksiz gecikmelerden kaçmasına yardımcı olabiliyor.

KARLILIK ARTIYOR
Petrol üreticileri için yeni teknoloji neden önemli? Çünkü karlılığı arttırıyor. Böylece şirketler petrolde arz fazlası olup, fiyatlar çakıldığında iflas etme tehlikesini bertaraf etmiş oluyor. Sağlanan iyileşmeler kimi zaman yüzde 30, hatta 40’a varıyor. Ayrıca yeni teknolojiler sayesinde daha hızlı petrol kuyusu açılabiliyor ve kuyu başına verimlilikte de artış sağlanabiliyor. Yeni teknolojiler, üreticilerin jeolojik koşullardan yararlanarak hem sondaj işlemini hem de üretim sürecini optimize ederek daha doğru bir şekilde sondaj yapmalarını da sağlıyor.

Ayrıca teknoloji emniyetin de artmasını sağlayabiliyor ki bu petrol ve gaz gibi kazaya eğilimli sektörler için çok önemli bir husus. Hem sahada daha az işçi bulunurken, hem de arzulanan sonuç elde edilinceye kadar belirli görevleri deneme yanılma yöntemiyle yapma ihtiyacı azalıyor. Daha önce zararlı gaz bulunup bulunmadığı veya basınç seviyesi gibi işçilerin fiziki olarak giderek kontrol etmeleri gereken durumlar, artık sensörler ve bilgisayarlar sayesinde güvenli, zahmetsizce ve gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor.

 

Etiketler: GE , Dijital Sanayi
Sayfa Başı