Petrolcülerden biodizel uyarısı

Hürriyet Haber
25.10.2005 - 17:28 | Son Güncelleme:

Petrol Sanayi Derneği (PETDER), akaryakıt sektörünün, Maliye Bakanlığı'nın ivedilikle Bioethanol içeren benzinde olduğu gibi Biodizel'deki ÖTV düzenlemesini yaparak oluşan vergi kaybını ve standart dışı ürünlerin piyasaya girmesini önlemesini beklediğini bildirdi.

PETDER tarafından hazırlanan 2005 Yılı Eylül Ayı Akaryakıt Raporu'nda, benzin tüketiminin Eylül ayında 2004 yılının Eylül ayına oranla yüzde 7.4 oranında azaldığı, böylece 2005 yılı Ocak-Eylül dönemindeki toplam benzin tüketiminin de 2004 yılının aynı dönemine göre yüzde 7.5 oranında azalarak 2.7 milyon metreküp olarak gerçekleştiği belirtildi.
Son aylarda motorin satışlarında izlenen azalma eğiliminin Eylül ayında da devam ettiği, eylül ayındaki motorin satışlarının 2004 yılının Eylül ayına göre yüzde 2.4 oranında azaldığı aktarılan değerlendirmede, “Resmi motorin satışlarında son 3 aydır devam eden azalma eğiliminin piyasada Biodizel adı altında lisanssız işletmelerce ve ÖTV'siz olarak yapılmakta olan kayıt dışı satışlardan kaynaklandığı düşünülmektedir” ifadesine yer verildi.

Raporda, 2005 yılı Ocak-Eylül dönemine ait toplam motorin satışlarının kümülatif olarak 2004 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 2.1 oranında artış göstererek yaklaşık 9.5 milyon metreküpe ulaştığı kaydedildi.
Akaryakıt sektöründe son ayların en önemli konusu motorin satışlarında Eylül ayında da devam eden gerilemeye dikkat çekilen çalışmada, motorin satışlarındaki gerilemeye ilişkin, son aylarda özellikle ithal bitkisel yağlar veya atık yağlar kullanılarak yapılan üretimler sonucunda aylık 30-40 bin metreküp civarında Biodizel'in vergisiz olarak piyasaya sunulduğunun tahmin edildiğine dikkat çekildi.

“ÖTV KAYBI ŞİMDİDEN 250-300 MİLYON DOLAR”

Bu şekilde oluşan ÖTV kaybının ise şimdiden yıllık 250-300 milyon dolar seviyesine ulaştığı belirtilen çalışmada, “Akaryakıt sektörü Maliye Bakanlığı'nın ivedilikle Biodizel'deki ÖTV düzenlemesini (Bioethanol içeren benzinde olduğu gibi) yaparak oluşan vergi kaybını ve standart dışı ürünlerin piyasaya girmesini önlemesini bekliyor” denildi.
Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğler uyarınca Akaryakıt ve LPG istasyonlarına ödeme kaydedici cihaz takılması için dağıtım şirketleri ve bayilerin 1 Temmuz itibarı ile ödeme kaydedici cihaz üreticileri ile gerekli sözleşmeleri imzaladığı anımsatılan raporda, sözleşme uyarınca yazar kasa siparişlerinin verilip, peşinat ödemelerinin yapıldığını ancak peşin yapılan ödemelere karşın ödeme kaydedici cihaz üreticilerinin bugüne kadar yalnızca 150 civarında deneme montajı yapabildikleri aktarıldı.

Maliye Bakanlığı'nın son olarak 13 Ekim 2005 tarihinde yayınladığı tebliği uyarınca 1 Kasım 2005 tarihinden itibaren ödeme kaydedici cihaz takılmayan akaryakıt istasyonlarına elle fiş kesmek mecburiyeti getirdiğine dikkat çekilen raporda, ödemelerini yapmalarına rağmen yazar kasaları takılmayan istasyonlarda fiş kesme mecburiyetinin getirilmesinin büyük bir kaos yaratacağından endişe edildiği kaydedildi.

Raporda, toplam akaryakıt pazarının (LPG hariç) 2005 yılı Ocak-Eylül döneminde, 2004 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 2 oranında daralma göstererek toplam tüketimin yaklaşık 13.1 milyon ton olarak gerçekleştiği belirtildi.
(İSTANBUL/A.A)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı