Petrol ülkesi Venezuela'da marketlerde karneyle ürün

Hürriyet Haber
17.01.2015 - 11:32 | Son Güncelleme:

Petrol fiyatlarının düşüşüyle zor günler geçiren Venezuela ekonomisinde artık marketlerde halka karneyle ürün dağıtımına başlandı. Venezuelalı yetkililer merketlere memur ve askerlerden oluşan görevliler yerleştirdi. Bu görevliler ellerindeki listeye göre halka ürün dağıtımı yapıyor. Bazı marketlerde her ürün için ayrı kuyruklara giriliyor. İş çevreleri Mart ayında market raflarının boşalabileceği uyarısında bulundu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilenen Venezuela'da marketlerde ürünlere karne sistemi getirildi.

Petrol fiyatlarının 50 doların altına gelmesiyle ihracatının yüzde 95'ini petrol oluşturan Venezuela'da gıda sıkıntısı baş gösterdi. Gıda alımını petrol geliri ile yapan ülkede karne ile ürün satışı sistemine geçildi.

Petrol ülkesi Venezuelada marketlerde karneyle ürün

Venezuela'da iş dünyasının liderleri bazı bölgelerde Mart ayına kadar raflarda gıda ürünleri kalmayabileceğini açıklaması ve ülkede gerçekleşen yağma olayları karşısında vatandaşların marketlerden alabileceği ürünlere sınırlama getirildi.

"20 ÜRÜN İÇİN 20 AYRI SIRAYA GİRİYORUM"

Resmi görevliler vatandaşların alabileceği ürünleri listelerde tutarken uzun kuyruklar oluşmasına da yol açıyor.

Petrol ülkesi Venezuelada marketlerde karneyle ürün

AP'nin haberine göre Alexander Anteliz adında bir vatandaş "Eğer 20 ürün almak istiyorsanız 20 ayrı sıraya girmeniz gerekiyor" diyerek durumu ortaya koydu.

Petrol ülkesi Venezuelada marketlerde karneyle ürün

MADURO'YA DESTEK AZALIYOR
Uzmanlar yaşanan ekonomik krizi 2002'de Venezuela lideri Hugo Chavez'in bir darbeyle kısa bir süre iktidardan uzaklaştırılmasının ardından yaşanan en kötü durum olarak tarif ediyor. Chavez'in ölümü sonrası göreve gelen Nicolas Maduro'ya destek de anketlerde yüzde 22'ye düşerek 2013'ten beri en düşük seviyeye düştü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı