ESKİŞEHİR HABERLERİ

"Petrol satıcı ve sağlayıcılar, üç maymunu oynuyor"

AA / Mürsel Çetin
08.12.2014 - 15:42Son Güncelleme :

- TÜKDES Genel Başkan Yardımcısı Acar: - "Petrol fiyatları arttığında koro halinde zam talebinde bulunan satıcı ve sağlayıcılar, tarihi dibi gören petrol fiyatları konusunda üç maymunu oynamaktadır"

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

AA / Mürsel Çetin

ESKİŞEHİR (AA) - Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı Ali Acar, "Petrol fiyatları arttığında koro halinde zam talebinde bulunan satıcı ve sağlayıcılar, tarihi dibi gören petrol fiyatları konusunda üç maymunu oynamaktadır" dedi.

Acar, derneğin Eskişehir'deki genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, petrol fiyatlarındaki düşüşü değerlendirerek, tüm mal ve hizmetlerde petrol fiyatları ile orantılı indirim yapılması gerektiğini savundu.

Tüm sektörlerin, petrol fiyatları ile orantılı mal ve hizmetlerde de piyasanın indirim yapmasını beklediklerini dile getiren Acar, şunları söyledi:

"Petrol fiyatları arttığında koro halinde zam talebinde bulunan satıcı ve sağlayıcılar, tarihi dibi gören petrol fiyatları konusunda üç maymunu oynamaktadır. Temmuz 2010 fiyatlarına gerileyen Brent petrolün fiyatında yaklaşık yüzde 40 bir düşüş oldu. Perakende petrol satış fiyatlarında 3-5 kuruşluk değil gerçek indirimler yapılmalıdır. Tüm sektörlerin, petrole bağımlılığı göz önünde bulundurulduğunda petrol fiyatları ile orantılı olarak mal ve hizmetlerde de piyasanın indirim yapmasını sabırla bekliyoruz."

Özellikle şehir içi/şehirlerarası ulaşım hizmeti veren kamu ve özel teşebbüs hizmet sağlayıcılarının kısa zamanda ücretlerinde önemli oranda indirim yapması gerektiğini ifade eden Acar, "5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkar Meslek Kuruluşları Kanunu, 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu, UKOME kararları gibi yöntemlerle belirlenen mal ve hizmetlerin fiyatları yeniden değerlendirilmelidir. Mal ve hizmetlerde petrol fiyatları ile orantılı makul bir indirim yapılmadır. Tüketiciler olarak tatlı karların farkındayız. Kamu otoritesinin, kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşlarının piyasanın, sözleşmelerin zayıf tarafı tüketicilerin hak ve menfaatlerini korumasını istiyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Petrol satıcı ve sağlayıcılar, üç maymunu oynuyor" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  08:01
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı