Dünya Haberleri

  Petrol örtüsü yeniden ateşe verilecek

  Hürriyet Haber
  06.05.2010 - 09:42 | Son Güncelleme:

  Meksika Körfezi'ne yayılan ve ABD kıyılarına yaklaşan petrol tabakası, hava koşulları uygun olduğu için bir kez daha ateşe verilecek.

  Bölgedeki çevre felaketine müdahale eden ekiplerin koordinasyon merkezinden (DHICIC) yapılan açıklamada, bu kontrollü yangından hiçbir meskun mahallin etkilenmeyeceği ve denizde yaşayan memeliler ile deniz kaplumbağalarına hiçbir etkisi olmayacağı belirtildi.

  Güvenliğin sağlanması için Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) hava kalitesini kontrol etmeyi sürdüreceği ifade edilen açıklamada, güvenlik koşulları sağlanamazsa ateşin söndürüleceği kaydedildi.

  Deepwater Horizon platformunun iki hafta önce bir yangın ve patlamanın ardından batmasından sonra 28 Nisan'da benzer bir operasyon yürütülmüş, denizi kaplayan petrol örtüsünün bir bölümünün 28 dakikada yanması sonucu milyarlarca litre hampetrol imha edilmişti.

  Kazanın ardından her gün 800 bin litre hampetrolün denize boşalmasıyla ortaya çıkan petrol örtüsünün kapladığı alan 22 bin km2'yi buluyor ve İsrail veya El Salvador'un yüzölçümüne eşit bir alanı oluşturuyor.

  OBAMA YÖNETİMİ TAZMİNATIN ARTTIRILMASINI İSTİYOR

  Bu arada Obama yönetimi, çevreyi kirlettiklerinde petrol şirketlerinin ödediği tazminatta önemli bir artışın yapılmasından yana olduğunu açıkladı.

  Yürürlükte bulunan ve Exxon Valdez tankerinin 1989'da Alaska'daki kazasının ardından kabul edilen yasaya göre, petrol şirketlerinin bir kaza durumunda temizlik operasyonu için ödeyeceği tazminat tavanı 75 milyon dolar.

  Amerikalı senatörler bir süre önce, bu sınırın 10 milyar dolara yükseltilmesini öngören bir yasa tasarısını Kongre'ye sunmuşlardı.

  ÖLÜ DENİZ KAPLUMBAĞALARI

  Öte yandan Amerikan Denizcilik Ajansı (NOAA), 13 Nisan ve 3 Mayıs tarihleri arasında Meksika Körfezi'ndeki Amerikan kıyılarında 38 deniz kaplumbağasının ölü bulunduğunu, ancak bölgeyi etkileyen petrol tabakasının nesli tükenmekte olan bu hayvanların ölüm nedeni olup olmadığının henüz belirlenemediğini bildirdi.

  Ölü bulunan kaplumbağaların 35'inin nesli tükenmekte olan Kemp deniz kaplumbağası olduğu belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı