Petrol Ofisi'nde büyük özelleştirme start aldı

Hürriyet Haber
18.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.03.1998 - 00:01

Bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük özelleştirme ihalesi için düğmeye basıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, şatışından 650 milyon dolar (153 trilyon lira) gelir beklenen Petrol Ofisi A.Ş.'nin yüzde 51 hissesi için ihale ilanlarını yayınladı.

Türkiye'nin bugüne kadar tek kalemde gerçekleştireceği en büyük özelleştirme için düğmeye basıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Petrol Ofisi A.Ş'nin yüzde 51 hissesinin blok satışı için verdiği ilanlarla özelleştirme sürecini başlattı. Kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ihalede, son teklif verme tarihi 7 Mayıs 1998 olarak belirlendi. Şirketin özelleştirilecek olan bölümünden 650 milyon dolarlık (153 trilyon lira) bir gelir elde edilmesi planlanıyor.

ÖİB'in POAŞ'ın özelleştirilmesine ilişkin ilanında, söz konusu projenin mali danışmanlığını Chase Manhattan PLC ile Dresdner Kleinwort Benson'ın yürüttüğü bildirildi.

İlana göre, ihaleye katılabilmek için Gizlilik Anlaşması'nın imzalanması ve şirket hakkında hazırlanan Gizli Tanıtım Dokümanı ile İhale Şartnamesi'nin alınması zorunlu bulunuyor. Gizlilik Anlaşması bugünden itibaren ÖİB'den alınabilecek.

GİZLİLİK ANLAŞMASI

Şirket hakkında hazırlanan Gizli Tanıtım Dokümanı ve İhale Şartnamesi, Gizlilik Anlaşması'nın teklif sahipleri tarafından imzalanarak ÖİB'e tesliminden sonra, 10 bin dolar ya da karşılığı Türk Lirası bedelle 23 Mart 1998 tarihinden itibaren ÖİB'den sağlanabilecek. Bu bedel daha sonra iade edilmeyecek.

İhale Şartnamesi ve Gizli Tanıtım Dokümanı'nda belirtilen hususlar dikkate alınarak hazırlanacak teklifler, en geç 7 Mayıs 1998 günü saat 17.00'ye kadar, üzerinde ‘‘POAŞ için teklif-Gizli’’ ibaresi bulunan kapalı bir zarf içinde idareye teslim edilecek. Son teklif verme tarih ve saatinden sonra idareye verilecek teklifler değerlendirmeye alınmayacak.

Teklif sahiplerinden ihaleye katılabilmeleri için 10 milyon dolar tutarında geçici teminat alınacak. Alınacak tekliflerden bir kısa liste oluşturulacak. Kısa listeye dahil olan teklif sahiplerinden ek geçici teminat talep edilebilecek. İhale Komisyonu'nca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.

YURTDIŞI SATIŞI

İlanda, ‘‘İdare ayrıca, POAŞ'ın bu satış kapsamı dışında kalan hisselerinin blok satışı, halka arzı veya uluslararası sermaye piyasalarında satış ya da çalışanlara satış ya da İMKB usül ve esasları çerçevesinde borsada satış hakkını saklı tutmaktadır. Hisselerin yurtdışında yerleşik taraflara satışı mevcut yabancı sermaye mevzuatına tabidir’’ denildi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı