Dünya Haberleri

DÜNYA

  Petrol kuyusuna komando çıkarması

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2009 - 02:18

  Irak ordusu, güneydeki sınır bölgesinde bulunan Fakka petrol sahasını hafta başında işgal eden İran ordusuna gözdağı verdi.

  Maysan eyaletinin İran sınırında, her iki tarafın da hak iddia ettiği bölgeye giren Iraklı komandolar, Bağdat’ın sınır olarak kabul ettiği hattın 100 metre içinde mevzilenen İran birliklerinden 80 metre uzaklıkta kamp kurdu. ABD ordusunun eğitip teçhiz ettiği 40 kadar komando kuyuları fiilen korumaya başlarken, İran mevzilerine doğru zafer şarkıları söylediler. Tümgeneral Razak Abdülhasan, “Bu kuyular Irak’ındır. Kanımızın son damlasına kadar savunacağız” dedi. Her iki taraf da siper kazıp beklemeye geçti.
  Bir düzine kadar İran askeri 18 Aralık’ta Irak devletine ait South Oil Co’nun ilettiği dört numaralı petrol kuyusunu işgal edip İran bayrağı çekmişti. Tepkilerin ardından İran askerleri üç gün sonra geri çekilmiş, fakat Irak topraklarını terketmemişlerdi.

  Sınır işareti kalmamış

  Bağdat, sınır işaretlerinin 1980’lerdeki İran-Irak savaşında tahrip olduğunu, Tahran’ın 2006’dan beri sınırı sürekli ihlal ettiğini veya bazen kuyudaki işçilere ateş açtığını öne sürüyor. İki ülkenin, sorunu çözmek için iki komite kurduğu bildirildi. Şii nüfusun ağırlıklı olduğu Amara şehri yakınlarındaki bu petrol sahasında 1.55 milyon varillik rezerv var.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı