Petrol-İş’ten Koç'a: TÜPRAŞ'ı geri verin

ANKA
23.02.2006 - 11:32 | Son Güncelleme:

TÜPRAŞ davası 25 Nisan’da yapılacak. Petrol-İş Sendikası, Koç Grubu’nu hukuka saygılı olmaya ve yasaya aykırı bir şekilde devredilen TÜPRAŞ’ı kamuya geri vermeye çağırdı. Sendika, özelleştirmeden geri dönüş olmazsa davayı AİHM’e götürecek.

Öztaşkın, "Sayın Koç TÜSİAD İstişare Konseyi Başkanı olarak Yücel Aşkın davasında nasıl ki herkesi hukuka saygıya davet ettiyse bu konuda da biz kendisini hukuka saygıya davet ediyoruz" dedi.

Öztaşkın, dün akşam gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, Danıştay kararına rağmen Tüpraş’ın kamuya devredilmemesi durumunda fiili durumlar yaratabileceklerini belirterek, "Çünkü biz hukuksuz bir şekilde özelleştirilmiş, hukuka aykırı bir şekilde devredilmiş ve yürütmeyi durdurma kararıyla bugüne kadarki bütün işlemlerin hukuken yok sayıldığı bir işyerinde çalışmak istemeyiz" dedi. Öztaşkın, Türkiye’nin en saygın gruplarından olan Koç Grubu’nun da hukuka aykırı bir işlemle devraldığı bir işyerinde çalışmak istemeyeceğini savunarak, şunları söyledi:
"Sayın Koç TÜSİAD İstişare Konseyi Başkanı olarak Yücel Aşkın davasında nasıl ki herkesi hukuka saygıya davet ettiyse bu konuda da biz kendisini hukuka saygıya davet ediyoruz. Kanuna aykırı bir şekilde devredilmiş bir yerde çalışmak istemeyebiliriz. Bu bizim en doğal hakkımızdır."

Öztaşkın, Türkiye’yi daha fazla bu konularda yormaya, tartıştırmaya hiç kimsenin hakkı bulunmadığını belirterek, "Yargı kararlarına herkes saygılı olmak zorundadır" diye konuştu. Öztaşkın, "Hukuk ya vardır ya yoktur, aksi bir tartışması yapılamaz. Dolayısıyla biz tekrar çağrımızı yineliyoruz. Hiç vakit geçirmeden Özelleştirme İdaresi ve Hükümet gerekli değerlendirmeleri en kısa sürede yapıp yargı kararının uygulanacağı yönünde açıklamayı yapmalıdır" dedi. Hükümetin ve ÖİB’nin vereceği kararla hem toplumu rahatlatması hem de piyasaları belirsizlikten kurtarması gerektiğini söyleyen Öztaşkın, böylelikle alıcı firmanın daha fazla mağdur olmasının da engelleneceğini kaydetti.
Yargı kararının uygulanıp uygulanmamasının Türkiye için çok önemli bir sınav olduğunu söyleyen Öztaşkın, Türkiye’nin yargı kararını uygulayarak bir hukuk devleti olduğunu kanıtlaması gerektiğini ifade etti.

"AİHM’E KADAR GÖTÜRECEĞİZ"

Öztaşkın, yargı kararlarına rağmen özelleştirmede geriye dönüş olmaması durumunda ne yapılacağına ilişkin olarak, "Yargının kararının uygulanmayacağı gibi birşeyi düşünmek istemiyoruz. Yargı kararı uygulanacaktır" dedi. Tüpraş’ın daha önce yargı kararları uygulanmayan çimento ve liman özelleştirilmeleriyle kıyaslanamayacak derecede büyük ve stratejik bir kuruluş olduğunu belirten Öztaşkın, "Hukuki açıdan bütün süreci takibedeceğiz. Yapılması gerekenler yapılacaktır. Cezai işlem yapılması, idari işlem yapılması, tazminat davaları açılması gibi tüm durumları hukukçu arkadaşlarımız yapacaklardır. Ayrıca iç hukuk yolları tükendiği zaman bu AİHM’e kadar götürülecektir. Sendikamız bu konuda bütün hukuk yollarını sonuna kadar deneyecektir" dedi.

"ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANIRIZ"

Öztaşkın, her türlü mücadeleyi yapacaklarını, Türkiye’nin geleceği ve bu kuruluşun iade edilmesi için üretimden gelen gücün kulanılmasının gerektiği durumlarda bunu kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Öztaşkın, "Umudediyoruz ki iş buraya getirilmez. Ama kullanması gerekiyorsa bunu kullanmaktan da çekinmeyecektir" dedi.

ÖİB YETKİLİLERİ DERHAL İSTİFA ETMELİ

Öztaşkın, Özelleştirme İdaresi Başkanı ve yetkililerinin de derhal istifa etmeleri gerektiğini de söyledi.

"VATANDAŞI ZARARINI GÖZARDI EDENLER ZARARI KARŞILAR"

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da, Petrol-İş Sendikası’nın mücadelesine sonuna kadar destek verdiklerini söyledi. Hükümet ve sermayenin özelleştirme politikasında sınav vereceği bir noktaya geldiğini kaydeden Kılıç, "Türkiye demokratik hukuk devleti kuralları ve anayasal düzeniyle yönetiliyorsa hukukun üstünlüğü ve Danıştay’ın bu kararına uygun bir davranış biçiminin sergilenmesi gerekir" dedi. Kılıç, stratejik bir özelliği olan kuruluşların mutlaka kamunun elinde kalacak şekilde düzenlemeye tabi tutulması gerektiğini kaydetti. Kılıç, "Bu karar kuvvetli bir karardır herhalde hükümet de bu karar doğrultusunda kararını yeniden gözden geçirecektir" dedi. Koç ve Shell Grubunun zararının ne olacağı gibi bir takım düşünceler bulunduğuna da işaret eden Kılıç, "Onu da vatandaşın ve kamunun zararlarını gözardı edenler bu zararı gögüslerler. Nasıl gögüslerler onun takdiri de kendilerine aittir" diye konuştu.
Kılıç, Yüce Divan’daki bakanların uygulanmayan yargı kararlarından dolayı yargılandıklarını savundu.

DURUŞMA 25 NİSAN’DA

Petrol İş Sendikası’nın Avukatı Gökhan Candoğan ise Tüpraş özelleştirmesine ilişkin olarak Danıştay 13’üncü Dairesi’ndeki duruşmanın 25 Nisan’da yapılacağını bildirdi. Candoğan, Danıştay’ın kararının ardından Tüpraş’ın devri için 30 günlük sürenin kararın açıklandığı 2 Şubat itibariyle başladığını da kaydetti. Candoğan, devir için bu sürenin sonuna kadar bekleminin ise gereksiz olduğunu belirterek, devir işleminin biran önce gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı