Gündem Haberleri

  Petrol-İş: Ermenistan'da ihale olsa petkim kabul edilmezdi

  ANKA
  06.07.2007 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Petkim ihalesini kazanan grupta Ermenilerin bulunmasına işaret ederek, Ermenistan’da ihale olsa Petkim’in ihaleye girmesine dahi izin verilmeyeceğini ifade etti.

  Petkim ihalesini alan şirketin yapısına ve şirketin arkasındaki kişilere ulaşmanın çok güç olduğunu dile getiren Öztaşkın, “Şirketin arkasındaki kişi Ermeni biri ve Türkiye aleyhtarı lobilerin girmiş biri midir, bu yönde kaygılar yaşıyoruz” dedi.

  Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın Danıştay önünde yaptığı açıklamada, söz konusu ihalenin Ermenistan’da olması halinde Petkim’in ihaleye girmesine dahi izin verilmeyeceğini savundu. Petkim’in özelleştirilmesinin kamu yararı taşımadığını, para uğruna ülkenin geleceğinin gözardı edildiğini kaydeden Öztaşkın, bu durumun Türkiye adına uygun olmadığını göstermek için Danıştay 13’üncü dairesine başvurduklarını ifade etti. Öztaşkın, “İktisadi gerekçelerin uygun olmaması ve kamu yararı taşımaması nedeniyle Petkim ihalesinin yürürlüğünün durdurulmasını ve ihalenin iptalini istiyoruz. Amacımız, ihale sürecini durdurmak ve Türkiye’yi bu ihaleden kurtarmak” diye konuştu.

  “ASIL DEĞERİNİN ALTINDA SATILDI"

  Petkim’in ihalesinin 2 milyon dolara yapıldığını kaydeden Öztaşkın, Petkim’in tesisleriyle sektörde çok farklı bir noktada yer aldığını ve asıl değerinin ihalede sunulan rakamdan çok yüksek olduğunu belirtti. Türkiye’nin bir sömürü ülkesi olmadığını ve olmayacağını dile getiren Öztaşkın, Petkim’in kar eden bir kuruluş olduğunu, kar etmeyen kuruluşların özelleştirilmesinin gerektiğini ifade etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı