Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Petrol euro’yu kurtaramıyor

Bir süre petrol fiyatlarındaki yükseliş, Euro’nun da güçlenmesine neden oluyordu ancak son günlerde Avrupa’dan gelen verilerin olumsuzluğu temel nedenlere bağlı olduğundan ekonomide yapısal bozukluklara neden olabilecek bir takım gelişmeler belirmeye başladı.

Daha açık söylemek gerekirse, daha önceden Avrupa’da perakende sektör ya da iç ekonomide daralma varken ve Euro yükseliyorken özellikle Çin’den gelen taleple Avrupa şirketleri faaliyetlerini canlı tutabiliyordu. Bu da ekonominin büyümeye devam etmesine neden oluyordu.
 
Şimdi petrol fiyatları yükseldi ve global daralma belirginleşirken Avrupa’nın perakende sektörü önce vuruldu ve ardından ekonomik yavaşlama da beraberinde Çin talebinin düşmesine neden oldu. Bu konjonktür içinde durum elbette Euro olumsuz ancak aynı zamanda unutmamalı ki Dolar için de olumsuz çünkü global yavaşlama neticesinde ABD’nin ekonomisinde de yavaşlama görülürse ABD’nin de perakende sektörü vurulur. Peki burada belirleyici faktör ne olacak?
 
Son günlerde Dolardaki yükseliş, artan enerji ve gıda maliyetleri nedeniyle artabilecek enflasyona karşı FED’in faiz indirimini durdurabileceği beklentisi oldu. Böyle bir durumda elbette ilk etapta Dolar yükselir ama aynı nedenler, yani enerji ve gıda fiyatlarındaki yükseliş ABD’nin ekonomik canlanma paketi dahilinde devletin vatandaşın cebine koyduğu nakit paranın büyük bir kısmını zaten yedi. Ve zaten yine aynı nedenden dolayı da ABD ekonomisinin güçlenmesini istemeyenler petrol fiyatlarını patlatıyor. Şimdi Euro petrole değil ama Dolar petrole daha bağımlı olacak. Asıl gelmek istediğim nokta da bu. Petrol fiyatlarındaki olası gerileme Euro’nun düşüşün hızlandırabilir ama petrol fiyatlarının yatay kaldığı her gün Euro yukarı doğru 1.5530’a doğru düzeltme yapabilir. Bugün AMB’den açıklanacak faiz kararını da iyi dinlemek lazım. Enflasyon hedeflenmiş bir görünüm oluşursa Euro bugün yükselebilir.
 
Altın kararsız
 
Doların güçlenmesi devam ederken petrol fiyatlarının yükseliyor olması altın fiyatlarının dün yatay hareket etmesine neden oldu. Bugün Avrupa’dan ve İngiltere’den faiz kararları bekleniyor. Emtia fiyatlarındaki yükseliş enflasyona neden olduğu için Avrupa’dan gelecek olan açıklamalar faizleri yüksek tutma eğiliminde olacaklarını gösteriyor. Bu durumda altın fiyatlarının gerilemesi gerekiyor ama emtia fiyatları o kadar yüksek ve petrol o kadar güçlü ki, buralarda bir gerileme görülmeden altında aşağı yönlü bir hareket beklememek lazım. Ancak 862 Dolar ve altında düşüşler beklenmeli ama bugün Dolar’da olabilecek bir aşağı yönlü düzeltme altını yeninden 880’e götürebilir. Oldukça yönsüz birkaç gün geçirebiliriz. Piyasadaki dengeler iyice bozulmuş durumda.
 
Petrol stokları yükseliş durdurur mu?
 
Petrol fiyatları dün yeni rekorlar kırmaya devam ederken bunun hiçbir ekonomik sebebinin olmadığını her zaman olduğu gibi belirtmek istiyorum. Bu yükselişler öyle sanıyorum ki ABD’nin yaptığı vergi geri ödemelerinin büyük bir kısmını yeninden geri almak için yapılan ve ekonomiyi baskı altında tutulması için başka ülkelerin yaptığı hareketler olarak algılıyorum. Eğer ekonomik neden yoksa bunu bu şekilde siyasi nedenlere bağlamak lazım ama bugün açıklanacak olan petrol ve petrol ürün stok verileri beklentilerin üzerinde açıklanacak olursa büyük olasılıkla her gün yaptı gibi bir zirve denemesi yapar ama sonrasında geriler diye düşünüyorum.
X