Petrol 55 doları da geçti

Isfahan
15 Mart 2005 - 11:20Son Güncelleme : 15 Mart 2005 - 11:20

New York Borsası'nda ABD hafif petrolünün varili 55 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Borsada son işlemler, Ekim ayında görülen rekor fiyatın sadece 61 sent altı olan 55.06 dolardan gerçekleşiyor.

ABD'de sıcaklıkların mevsim normallerinin altında süreceğine yönelik hava tahmin raporları, özellikle ısınma amaçlı petrol talebini körüklüyor.

Londra Borsası'nda işlem gören Brent petrolünün varili ise dünkü 56 sentlik yükselişinin ardından 53.65 dolarda bulunuyor.

OPEC TOPLANTISI

Petrol fiyatlarının yüksek seviyesinin ağırlıklı gündem maddesi olması beklenen İran'ın Isfahan kentinde yarın başlayacak OPEC olağan zirvesi öncesinde, Suudi Arabistan'ın dün yaptığı üretimi artırma önerisi, diğer üye devletlerce desteklenmiyor.

OPEC'in günlük 27 milyon varillik mevcut üretim kotasının, yılın ikinci çeyreği için 500 bin varil artırılmasını ve bu şekilde piyasanın rahatlatılmasını isteyen Suudi Arabistan, ithalatçı ülkelerden gelen baskıları dikkate aldığını ortaya koysa da, Cezayir Petrol Bakanı Şekip Halil, “İyi niyet jestinden başka yapabileceğimiz çok şey yok” diyerek, içinde bulundukları duruma açıklık getiriyor.

LİBYA VE İRAN DA KOTA ARTIŞINA KARŞI

OPEC'in diğer önemli üyelerinden Libya ve İran ise resmi üretim kotasının artırılmasına karşı çıkıyor.

Kartel örgütünün 27 milyon varil olan resmi kotasının 600 bin varil üzerinde gerçekleştiği tahmin edilen günlük üretimi, tarihinin en yüksek seviyelerine oldukça yakın.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı