Petkim'de kararı yeni hükümet verecek

Hürriyet Haber
18 Temmuz 2007 - 15:47Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 15:47

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), alıcıda Ermeni ortak payı nedeniyle tartışma yaratan Petkim ihalesini seçim nedeniyle beklemeye aldı.

İhalenin üzerinden iki hafta geçmesine karşın, Petkim dosyasını Rekabet Kurumu'na göndermeyen ÖİB'de İhale Komisyonu Başkanı Osman İlter, seçim sonuna kadar yıllık izne ayrıldı.

Petkim için İhale Komisyonu'nun ihaleden sonra kısa süre içinde toplanıp ihale sonucunu onaylayarak Rekabet Kurumu'na göndermesi gerekiyordu. İhalenin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen dosyanın hala Rekabet Kurumu'na gönderilmediği öğrenildi. Kararı alacak olan İhale Komisyonu'nun başkanlığını yürüten, Petkim projesinden sorumlu Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in de yıllık izne ayrıldığı ve 23 Temmuz'da göreve başlayacağı ifade edildi.

Dosya hala gönderilmediği için satışın kesinleşmesini sağlayacak Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yeni hükümet döneminde alınması olasılığı netleşmeye başladı. Rekabet Kurumu'nun dosya kendisine geldikten sonra onay için bir aylık süresi bulunuyor. Ancak süre, ÖİB'nin dosyayı göndermesi ile değil, gerekli belgelerin Rekabet Kurumu'na geldiği son gün başlayacak. Bu durumda, Rekabet Kurumu, dosyayı incelerken eksik görür ve yeni belge isterse, yeni belgenin girişi, bir aylık sürenin başlangıcı sayılacak.

HÜKÜMET DEĞİŞİRSE İPTAL EDİLEBİLİR 

ÖİB, dosyayı hemen gönderse bile Rekabet Kurumu'nun onayı için azami 19 Ağustos'a kadar süre bulunacak. Bu aşamada, seçim yapılmış, yeni meclis şekillenmiş ve hükümet değişme aşamasında olacak. Yeni hükümet kurulmuş olursa da başbakan ve dört bakanından oluşan ÖYK üyeleri değişeceği için ihalenin onaylanmaması sözkonusu olabilecek.

Petkim'in 5 Temmuz'da yapılan özelliştirme ihalesinde yüzde 51 hisse için en yüksek teklifi, 2 milyar 50 milyon dolar ile TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu vermiş, ancak alıcıların kimliği kamuoyunda tartışma yaratmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı