Petkim, kendini internetten pazarlıyor

Esra SAHİCİ BÜR
28.03.2005 - 01:12 | Son Güncelleme:

İkinci halka arza hazırlanan Petkim için pek çok ilke de imza atılıyor. Petkim, halka arzı öncesinde ilk kez yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla web sitesi kurdu. Yine kamu çalışanlarına yüzde 7 oranında önemli iskontolu pay tahsis edilerek bir ilk daha gerçekleştirilecek.

TÜPRAŞ ve Turkcell’in ardından en büyük ikincil halka arza hazırlanan Petkim için pekçok ilke de imza atılıyor. Yüzde 30’u nisan ayı ortasında halka arz edilecek olan Petkim, halka arzı öncesinde ilk kez yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla web sitesi kuruldu. Yine kamu çalışanlarına yüzde 7 oranında önemli iskontolu pay tahsis edilerek bir ilk daha gerçekleştirilecek. Bu anlamda Petkim’in, bundan sonraki halka arz çalışmalarına yenilik getireceği belirtiliyor. Önceki gün yayına giren web sitesi ile halka arza ilginin artması bekleniyor.

KİLCİ SICAK BAKTI:

Petkim halka arzının konsorsiyum lideri olan Finansinvest, Petkim’i yatırımcılara daha iyi anlatabilmek için www.petkimhalkaarz.com adresiyle bir web sitesi oluşturulması fikrini ve kamu çalışanlarına tahsisat yapılmasını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)’e götürdü. ÖİB Başkanı Metin Kilci’nin bu fikirlere sıcak bakması ve onay vermesi sonucunda Petkim ikincil halka arzı için web sitesi kuruldu. Dün yayına giren web sitesinde yatırımcıların merak ettikleri ve sıkça sorulan sorular cevaplanırken, halka arza nasıl başvuru yapılacağı, neden Petkim ve ön talep avantajları konusunda da ayrıntılı bilgi veriliyor.

ÖZEL TELEFON HATTI:

Web sitesinde özellikle kuruluşu yakından tanımak isteyen yatırımcılar için sitede rakamlarla Petkim’in gelişimi anlatılıyor. Ayrıca petrokimya sektörü hakkında bilgi almak isteyen yatırımcılar için hem dünyada hem de Türkiye’de petrokimya sektörü detaylı bir şekilde anlatılıyor. İnternet erişimi olmayan yatırımcılar içinse ‘Petkim hattı’ adıyla bir telefon hattı oluşturuldu. 0212/336 74 74 numaları telefon numarası ile müşteri temsilcileri, halka arz sürecinde yatırımcılara Petkim halka arzı konusunda bilgilendirme yapacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA İSKONTO:

Genelde halka arzlarda kurumsal ve bireysel yerli yabancı yatırımcılar ve çalışanları için iskontolu tahsisat grupları oluşturuluyor. Bir kamu şirketi olan Petkim’in ikincil halka arzında ilk kez bu grupların dışında ‘Kamu Çalışanları’na ayrı bir tahsisat grubu oluşturuldu. Kamu çalışanları tahsisat grubu Petkim çalışanlarından sonra yüzde 7 oranı ile ikinci önemli iskonto grubu olacak. Tahsisat grupları arasında diğer bir önemli grup ise bugüne kadar Petkim ile sıkı iş ilişkisinde bulunan kurumsal müşteriler. Petkim çalışan ve emeklileri, kamu çalışanları ve Petkim kurumsal müşterilerinin talepleri halka arz sürecinde sadece Finansinvest ve Finansbank şubelerinden toplanacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı