Petkim’in teknolojisine eski demek iftira atmaktır

Hürriyet Haber
17.03.2005 - 01:10 | Son Güncelleme:

Özelleştirmenin ağır toplarından Petkim’in halka arz süreci devam ederken Genel Müdür Kenan Yavuz, ‘teknolojinin eski’ olduğu şeklindeki yorumları ‘iftira’ olarak değerlendirdi. ‘Bir şirketin ürünlerinin kalitesi teknolojisinin iyi olup olmadığının göstergesidir’ diyen Yavuz, ‘Petkim’in teknolojisini beğenmeyenler gelsinler görsünler’ dedi.

HİSSELERİNİN yüzde 30’u Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB) tarafından nisan ayında halka arz edilecek olan Petkim’de hisse satışından daha çok ürün satışına odaklandıklarını belirten Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, ‘Petkim’in teknolojisi eski’ yorumlarına ‘Bunlar iftira’ diye yanıt verdi.

DEVLETE YÜK DEĞİL:

Petkim’in en verimsiz zamanlarında bile devlete yük olmadığını savunan Yavuz, şöyle konuştu: ‘En yüksek zararın (245 trilyon lira) yaşandığı yıl olan 2003’te bile Petkim’in FAVÖK’ü (faiz-amortisman-vergi-öncesi kár) pozitiftir. O zamanki FAVÖK 37 milyon dolardı, geçen yıl bu rakam 197 milyon dolar oldu. Petkim’in şu andaki bilançosu olağanüstü güzel bir bilanço; 2004 yılında 62 trilyon liralık kár rakamına ulaştık. Petkim 330 milyon dolarlık yatırımını tamamen kendi özkaynaklarından karşıladı, kuruş kredi kullanmadık. Türkiye’de böyle kaç kurum var?’

GÜCÜMÜZ KENDİMİZE YETER:

Yatırımların bu ay sonunda devreye gireceğini belirten ve ‘Şimdi de bunun meyvesini yiyeceğimiz zaman geldi’ diyen Yavuz, Petkim’in mali gücünü şöyle dile getirdi: ‘Yılsonu itibariyle kasa ve bankadaki paramız 120 milyon dolar. Net işletme sermayemiz 421 milyon YTL. Kısa vadeli borçlarımızı 4 kere anında ödeyecek paramız var. Bu Petkim’in gücünü gösterir. Ne Hazine’ye ne bankalara ihtiyacımız var, Petkim’in kendi gücü kendine yeter.’

TEKNOLOJİ EKSİĞİMİZ YOK:

Petrokimya sektörünün dünyada giderek önem kazandığını anlatan Kenan Yavuz, Petkim için önemli olanın ‘markasını korumak’ olduğunu vurguladı. Yavuz, ‘Yurtdışındaki pekçok firma Türkiye’de çalıştığı firmaları Petkim ürünlerini kullanmaya zorluyor, yurtdışından gelen standart dışı malların kalitesi Petkim’in katkı maddeleriyle artırılıyor’ dedi. Bu noktada ‘Petkim’in teknolojisi eski’ eleştirilerine de yanıt veren Yavuz, ‘Bu iftiradır, bunun denetimini vermeye hazırız. Gelsinler teknolojimizi görsünler. Bir şirketin ürünlerinin kalitesi teknolojisinin iyi olup olmadığının göstergesidir’ dedi.

EN İYİLER TRENİNE BİNDİK:

‘Petkim Avrupa’nın en genç petrokimya şirketi. Bu sektörde teknoloji değişmez ancak maliyetleri düşürmek için yenileme yapılır’ diyen Yavuz, yeni yatırımlar devreye girdiğinde Petkim’in maliyetlerinin daha da düşeceğini, işci verimliliğin artacağını kaydetti. Petkim’in geçen yıldan bu yana 13 bölümünü kapatmasına karşın kapasite kullanım oranını yüzde 19 artırdığını ve kapasite kullanım oranının halen yüzde 97 olduğunu söyleyen Yavuz, ‘İşgücü verimliliğinde kötüler ligini geçtik, en iyiler treninin son vagonuna bindik’ diye konuştu.

Sadece satışla gündeme gelmek enerji kaybıdır

KENAN
Yavuz ‘Halka arz ve özelleştirme konusu bizim dışımızda, Özelleştirme İdaresi tarafından yürütülüyor’ derken, şunları söyledi: Biz hisselerin satışına değil, faaliyetlerimize odaklandık, ekonomik değerlerimizle gündeme gelmek istiyoruz. Ancak özelleştirme konusunu o kadar uzamış ki çalışanlarımızın beynine işlemiş, beyninin merkezine oturmuş. Bu konunun sürekli gündemde olması enerji kaybıdır, bunu bertaraf etmeye çalışıyoruz.’

Hedef pazar payını yükseltmek

PETKİM’
in 1990’larda yüzde 64 olan şu anda yüzde 27’lerde olduğunu belirten Yavuz, yeni yatırımların devreye girmesiyle bu oranın da yükseleceğini vurguladı. Yavuz, ‘Türkiye petrokimya ürünleri ithalatına 2004’te 3 milyar dolar ödedi. Talebin ancak 3’te 1’ini karşılayabiliyoruz. Bizim 1.200 tane aktif müşterimiz var, ancak piyasada kalitesi 500 dolar daha düşük mallar 5 dolar daha ucuz diye kullanılıyor’ dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı