Ege Haberleri

EGE

  Petkim hedefe koşuyor

  Hürriyet Haber
  13.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.08.2012 - 14:47

  Petkim 2012 için belirlediği “1 milyar dolar ihracat” hedefine adım adım ilerliyor. 2011’in ilk yarısında 427 milyon dolar olan ihracat tutarı, bu yılın eş döneminde yüzde 33 artarak 567 milyon dolara yükseldi.

  PETKİM, 2012 yılının ilk altı ayında görülür tırmanışa girdi. Şirketin cirosu, ürün fiyatları ve satış miktarlarındaki artışın etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 2 milyar 345 milyon TL’ye ulaştı. Satış miktarı yüzde 12 artarak 978 bin ton olurken, yılın İlk yarısında 45 milyon TL net dönem zararı gerçekleşti. İhracat tutarı da bir önceki yılın eş dönemine göre 33 artarak 567 milyon dolar oldu. İhracatın toplam ciro içindeki payı ise yüzde 43 seviyesine ulaştı. Bu yılın ilk yarısında kapasite artışı, planlı bakım ve üretimde verimlilik artırmaya yönelik 22 milyon dolar yatırım harcaması gerçekleştiren Petkim’in kapasite kullanım oranı ise yüzde 92 oldu.
  Nafta ve doğalgaz artışı
  Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, ilk yarı yıl sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu dönemde şirketin satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artmasına karşın, satılan ürünlerin maliyetinin yüzde 34 artış gösterdiğini anımsatarak, bu durumun temel nedeninin nafta ve doğalgaz fiyatlarındaki yükseliş olduğunu vurguladı. Sektörde yaşanan gelişmelerin 2012 yılı ilk yarısında Petkim’in mali tablolarına ve marjlarına olumsuz yansıdığına dikkat çeken Öztürk, brüt karın yılın ilk yarısında yüzde 0.7’lik marjla 16 milyon TL olduğunu belirtti. Dünya petrokimya sanayisinin 2011 yılının ilk çeyreğinde hızla büyüdüğünü, ikinci çeyreğinden itibaren ise dünya ekonomisinde başlayan daralma sürecinin petrokimya sektörüne de yansıdığına dikkat çekti.

  Petkim hedefe koşuyor

  İTHALATA ETKİSİ
  Hayati Öztürk, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyrek dönemine göre Petkim’in ürettiği ve yurt içine satışını yaptığı dört termoplastik ürünün ithalatında yüzde 6, yurt içi talebinde ise yüzde 7 azalış gözlendiğini hatırlattı. Öztürk, buna karşılık 2011 yılında, bir önceki yıla göre Petkim’in ürettiği ve yurt içine satışını yaptığı dört termoplastik ürünün ithalatında yüzde 10, yurt içi talebinde ise yüzde 5 artış yaşandığı bilgisini verdi.

  TÜRKİYE’YE YÖNELİM
  Avrupa ekonomilerinde yaşanan kriz ve talep daralmasının, Çin ekonomisinde de yavaşlamaya neden olduğuna dikkat çeken Öztürk, bu ülkenin polimer ithalatlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10’luk düşüş yaşandığını, başta Ortadoğu olmak üzere devreye giren yeni kapasitelerin de olmayan talebi daha da kötüleştirdiğini kaydetti. Bu durumun Türk petrokimya piyasasını da etkilediğine işaret eden Öztürk, Ortadoğu üreticilerinin yanında, Avrupa ve Asya üreticilerinin de ihracatta Türkiye pazarına yöneldiklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı