Ege Haberleri

  Petkim ’de 42 gün mola

  Burcu TANER, (DHA)
  23.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege’nin petrokimya devi PETKİM, 3 yıl boyunca yılın her günü 24 saat çalışmasının ardından planlı bakım için bugünden itibaren bölüm bölüm üretime ara veriyor.

  PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, bütün petrokimya fabrikaları tarafından normalde 2-3 yılda bir yapılması gereken ‘planlı bakım duruşu’nun başladığını söyledi. Bakım için durdurma zaman aralığını dünya ortalamasının üstünde bir süreye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Yavuz, PETKİM’in teknoloji yatırımları sayesinde son iki yıldır arıza ve duruş yapmadığına dikkat çekerek, “Petrokimya sektöründe fabrikaların 150 ayrı noktada bakım duruşuna ihtiyacı vardır. İki-üç yılda bir bakım için üretimin belli kademeleri durdurulur. Çünkü bizim üretimimiz 365 gün 24 saat sürmek zorunda. Şimdi biz de bir aylık bakım duruşuna giriyoruz. Ana üretim yaptığımız Etilen ve Aromatikler fabrikalarında duruş olacak. Diğer fabrikalarımız büyük ölçüde çalışmaya devam edecek” diye konuştu.

  Stoklar hazırlandı

  Bakım için üretimi durdurma esnasında müşteri taleplerini karşılayabilmek için stokları hazır ettiklerini kaydeden Kenan Yavuz, “Böylece satış kaybını minimuma indirdik. Bakım esnasında gerçekleştirilecek modernizasyonla birlikte bakım periyodunu 4 yılda bire çıkarmaya gayret ediyoruz. Bu da dünya ortalamasının üstünde bir zaman olacak” dedi. Yavuz, bakım için üretimin duruşu sırasında ilgili birimlerdeki çalışanların izinli olup olmayacağı konusunda ise “Dururken fabrikaların çalıştığı zamandan daha çok çalışmak zorundasınız. Böyle bir şey sözkonusu olmaz” bilgisini verdi.

  BELİRLİ SÜRELER

  Yürütülen yatırım programı kapsamında Aromatikler Fabrikası enerji tasarrufuna yönelik modifikasyonları gerçekleştirmek üzere 25 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 42 gün süreyle, Etilen Fabrikası 01 Haziran 2011’den itibaren 28 gün süreyle, AYPE-T Fabrikası darboğaz giderme yatırımı ve genel bakım duruşu kapsamında bugünden itibaren 30 gün süreyle üretime ara verecek. Ayrıca MEG fabrikasında yeni jenerasyon katalizör değişimi nedeniyle 20 gün süreyle üretime ara verilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı