Ege Haberleri

EGE

  Petkim 45 yılın rekorunu kırdı

  Hürriyet Haber
  01.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küresel krizde dünya petrokimya sektöründe kapasite kullanımı yüzde 70’lere düşerken, Petkim tarihinin en yüksek üretim ve ciro rakamlarına ulaştı. Genel Müdür Hayati Öztürk, 100milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından her yıl düzenlenen “Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni”nde bu yıl dört ödülün sahibi olan Petkim, 2010 yılını 45 yıllık tarihinin rekor üretim, kapasite kullanım oranı ve ihracat rakamları ile kapattı. Genel Müdür Hayati Öztürk, 2008 yılının son çeyreğinde başlayıp 2009 yılında devam eden küresel krizde, dünya petrokimya sektöründe kapasite kullanım oranlarının yüzde 70’lere düştüğünü, krizin etkilerinin azaldığı 2010 yılında ise ancak yüzde 80’lere kadar yükseldiğini hatırlattı. Petkim’in ise krizin en yoğun yaşandığı 2009 yılını yüzde 92’lik kapasite kullanım oranı ile kapattığını vurgulayan Öztürk, 2010 yılında şirketin 45 yıllık tarihinin en yüksek üretim ve ciro rakamlarını yakaladığını söyledi.
  Hedefler yakalandı
  2010 yılında, yüksek kapasite kullanım oranı, ciro, karlılık ve ihracatta hedeflerini yakaladıklarını kaydeden Genel Müdür Öztürk, Aliağa Kompleksi’ndeki 7 fabrikanın üretim rekoru kırmasıyla toplam brüt üretim miktarının bugüne kadar gerçekleşen en yüksek seviyeye ulaştığını aktardı.

  200 KİŞİYE İŞBAŞI

  Petkim’in insan kaynakları politikasında büyük önem taşıyan İstihdam Garantili İşgücü Yetiştirme Programı’na bu yıl da devam edeceklerini belirten ztürk, geçen kasım ayında kurs sürecine başlayan 200 kursiyerin, bu ay işbaşı yaparak Petkim ailesine katılacaklarını söyledi. Bu yılın ikinci yarısında 200 teknisyenin daha kurs sürecini başlatılması planlanıyor.

  ENERJİ YATIRIMI

  Öztürk, bu yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım planladıklarını belirterek, “Teknolojinin yenilenmesi ve verimlilik artırıcı yatırımlarla enerji üretimimizi çeşitlendirip ve üretim maliyetinde enerji giderlerini azaltacağız. Kapasitelerimizin artmasıyla ortaya çıkacak ek enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla da, Petkim sahasında kurulması planlanan 25 MW gücündeki Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımına bu yıl başlayıp, bir yıl içinde devreye alacağız” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı